iDeal kampaania

Afganistani ja Talibani kõneluste algus Kataris lükati edasi

USA eriesindaja Zalmay Khalilzad andmas jaanuari lõpus Afganistani presidendile Ashraf Ghanile ülevaadet kõnelustest islamiliikumisega Taliban Dohas.

FOTO: EPA/Scanpix

Kataris nädalavahetusel algama pidanud Afganistani valitsuse ja islamiliikumise Taliban kõnelused lükati reedel tüli tõttu poolte delegatsioonide suuruse ja koosseisu üle määramata ajaks edasi. 

«See kahetsusväärne edasilükkamine on vajalik üksmeele saavutamiseks selles, kes peaksid konverentsil osalema,» ütles Dohas asuva mõttekoja Center for Conflict and Humanitarian Studies esindaja Sultan Barakat avalduses. 

Konsultatsioone ähvardas ärajäämine juba mõne päeva eest, kui Afganistani presidendi Ashraf Ghani valitsus tegi teisipäeval teatavaks 250-liikmelise nimekirja eri eluvaldkondade esindajatest, keda kavatseb laupäeval algama pidanud Doha-kõnelustele saata. 

Taliban leidis aga, et see ei ole normaalne ja nemad küll nii paljude inimestega kohtuda ei kavatse.

Taliban, kelle silmis on Ghani valitsus USA marionett, teatas ka, et ei kavatse Doha konverentsil Kabuliga läbirääkimisi pidada. 

USA eriesindaja Afganistani asjus Zalmay Khalilzad väljendas ööl vastu reedet pettumust «Katari Afganistani-sisese algatuse edasilükkamise üle». 

«Oleme kõigi osapooltega kontaktis ja julgustatud sellest, et kõik on jätkuvalt dialoogile pühendunud,» kirjutas erisaadik Twitteris. 

«Kutsun kõiki pooli võimalusest kinni haarama ja asju uuesti õigele rajale suunama, leppides kokku osalejate nimekirjas, mis esindab kõiki afgaane,» lausus Khalilzad. 

USA on pidanud juba mitu kuud Dohas Talibaniga kahepoolseid kõnelusi. 

Afganistani osapoolte dialoog on ülioluline osa Washingtoni rahupüüetest.

Ühendriikide välisministeerium on öelnud, et kõnelustel Talibaniga keskendutakse neljale omavahel seotud valdkonnale - terrorism, vägede väljaviimine, afgaanidevaheline dialoog ja relvarahu.

USA on samas alati rõhutanud, et tema kõnelused Talibaniga peavad viima mässuliste ja Kabuli keskvalitsuse läbirääkimisteni. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles