Põhja-Korea kõrge ametnik nimetas Boltoni avaldusi rumalaiks

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton.

FOTO: Zumapress/Scanpix

Kõrge Põhja-Korea ametnik mõistis täna hukka USA riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni "rumalad" avaldused Põhja-Korea tuumarelvavabaks muutmise kohta. 

Neljapäeval oli Pyongyang nõudnud USA välisministri Mike Pompeo kõrvalejätmist kõnelustelt Põhja-Korea tuumaprogrammi üle. 

Samal päeval teatas Põhja-Korea ka uut tüüpi taktikalise ja võimsa lõhkepeaga juhitava relva katsetusest, mis on esimene sellelaadne test poole aasta jooksul.

Põhja-Korea uudisteagentuur KCNA ei täpsustanud üksikasju relva kohta, kuid tsiteeris Kimi, kelle sõnul on selle väljatöötamine «väga kaaluka tähtsusega Rahvaarmee lahinguvõime tõstmisel».

Bolton ütles kolmapäeval Bloombergis avaldatud intervjuus, et Pyongyang pole andnud «tõeliselt märku» valmisolekust tuumarelvadest loobuda. 

Põhja-Korea asevälisminister Choe Son-hui kommenteeris KCNA vahendusel, et Boltoni sõnad näitasid «puudulikku arusaamist kahe liidri kavatsustest». 

«Need (avaldused) kõlasid mulle mitteveetlevalt ja rumalalt,» sõnas ta. «Midagi head ei tule, kui sellised jämedad avaldused jätkuvad,» lisas Põhja-Korea diplomaat. 

Selleks, et kolmas tippkohtumine USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja liidri Kim Jong-uni vahel toimuda saaks, peab Pyongyang näitama, et nad on langetanud strateegilise otsuse loobuda oma tuumarelvadest, ütles Bolton Bloombergi intervjuus. 

Trump ja Kim on pidanud kaks kohtumist. President on «täiesti valmis» uueks tippkohtumiseks ning «suureks kokkuleppeks», lisas Bolton. 

USA president on murrangulist tuumarelvitustamislepet taotledes Põhja-Korea liidrit korduvalt kiitnud ja öelnud ka, et nad on Kimiga teineteisesse armunud. 

Põhja-Korea on samuti hoidunud Trumpi kritiseerimisest, kuid süüdistanud tema abisid «gängsterlikus» käitumises. 

Tagasi üles