Briti riik sunnib iirlannat oma kodanikuks

  • Briti valitsus väidab Iiri passiga Emma de Souzale, et ta on nende kodanik.
  • Probleemi tekitas de Souza ameeriklasest abikaasa elamisloataotlus.
  • Briti valitsuse sõnul peavad topeltkodanikud järgima siseriiklikke reegleid.
  • Brexit suurendab vahesid Põhja-Iirimaal elavate Briti ja Iiri kodanike õigustes.

Kui Emma ja Jake de Souza otsustasid pärast abiellumist kolida Põhja-Iirimaale, taheti ameeriklasest meest alguses maalt välja saata.

FOTO: Erakogu

Süürias islamistidega liitunud londonlannalt kodakondsuse võtnud Briti siseministeerium käib samas juba neljandat aastat kohut põhjaiiri naisega, kes ei taha nende kodanik olla.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Postimehega kohtumise ajal oli Emma de Souza tulnud abi otsima europarlamendi saadikuilt. Põhja-Iirimaal Derrys sündinud naine tahab, et Euroopa kaitseks teda kui eurooplast ja iirlast Londoni eest, kes väidab, et ta on Briti kodanik.

Verise lähiajalooga linnast pärit de Souza ütleb, et enne 2015. aastat ei huvitanud poliitika teda üldse. Aga siis armus ta Los Angelesest pärit Jake de Souzasse, abiellus temaga ja paar otsustas kodu rajada naise sünnilinna. Ameeriklasest mees hakkas vormistama elamisluba kui Iiri kodaniku abikaasa.

«Iiri ja ELi kodanikuna on mul õigus saada talle elamisluba vastavalt Euroopa seadustele,» selgitab de Souza. Briti siseministeerium seda aga nii ei näinud: nad lükkasid Jake de Souza kui ELi kodaniku abikaasa elamisloa taotluse tagasi väitega, et naine on hoopis Briti kodanik ja peab järgima riiklikke reegleid.

Tagasi üles
Back