USA demokraadid vaevad võimalusi Trumpi tagandamiseks

Donald Trump saabumas tagasi Washingtoni pärast lihavõtete veetmist Mar-a-Lagos.

FOTO: Pablo Martinez Monsivais / AP / Scanpix

Ameerika Ühendriikide demokraadid on endiselt kaalumas võimalusi, kuidas oleks kõige parem vastata eriuurija Robert Muelleri eelmise töönädala lõpus avalikustatud raportile ning pole lõplikult kõrvale heitnud ka varianti alustada president Donald Trumpi tagandamise protsessi, mis siis et Mueller riigipead otseselt üheski rikkumises ei süüdistanud.

Demokraatliku Partei Esindajatekoja liikmed peaks kogunema konverentskõnele täna õhtul kell 17 USA idaranniku aja järgi (Eesti aja järgi südaööl).

Esindajatekoja luurekomisjoni demokraadist juht Adam Schiff ütles eile, et partei Kongressi saadikutel on kavas arutada omavahel, kas asuda Trumpi tagandama või mitte, vahendas CNN.

Demokraatidele muudab otsuse langetamise keeruliseks asjaolu, et Muelleri leiud Trumpi 2016. aasta valimiskampaania liikmete ja Venemaa vahelisest suhtlusest ei viita selgelt kokkumängule, ega suutnud eriuurija ka näidata üheselt, et president püüdis takistada õiguse mõistmist.

Nii pelgavadki demokraadid, et katse Trumpi ametis tagandada võib saada tagasilöögi Senatis, kus vabariiklased on ülekaalus, ning seetõttu võib kogus asi vaid tugevdada presidenti ning mõjuda tema valijatele USA 2020. aasta presidendivalimiste eel hoopis innustavalt.

«Õigusemõistmise takistamine, kui see ära tõestada, oleks alus tagandamiseks,» rõhutas siiski demokraat, Esindajatekoja õiguskomisjoni juht Jarrold Nadler.

Nadler soovib näha ka neid Muelleri raporti osi, mida justiitsminister William Barr enne avalikustamist toimetas ning tema sõnul kavatsevad Esindajatekoja saadiku kutsuda tunnistusi andma nii Barri kui ka Muelleri enda. «Me peame saama kätte kogu raporti,» rõhutas Nadler NBCga rääkides.

Ka Esindajatekoja järelevalvekomisjoni juht Elijah Cummings lausus, et Trumpi tagandamine on endiselt võimalik, kuid esialgu pole asi veel nii kaugel, vahendas The Financial Times. Temagi väljendas enne otsuste langetamist soovi kuulda, mida on Muelleril Kongressile öelda.

Samas Schiffi arutles ABC Newsiga vesteldes, et kaaluda ei tule ainult seda, kas Trumpi õnnestub tagandada, vaid mis oleks parim Ameerika Ühendriikidele.

«Me peame fraktsiooniga otsustama, mis on parim riigile,» lausus ta. «Kas riigile on kõige parem alustada tagandamise protsessi, sest selle mitte tegemine saadab sõnumi, et niisugune käitumine on kuidagi [presidendi] ametisse sobiv? Või on riigi parimates huvides mitte tagandamist alustada, sest me teame, et see pole edukas, kuna vabariiklaste juhtkond ei täida oma kohust? »

Kuni demokraadid aga vaevad, mida edasi teha, on Trump asunud julgelt meediaruumi enda kätte haarama, postitades terve nädalavahetuse Twitterisse vihaseid mõtteavaldusi Muelleri raporti teemal.

«Hoolimata sellest, et polnud kokkumängu ega õigusemõistmise takistamist, ei taha radikaalsed vasakpoolsed demokraadid asuda heade inimeste hüvanguks seadusloomega tegelema, vaid soovivad ainult uurida ja aega raisata. See maksab meie riigile kallist hinda ja maksab demokraatidele suurelt kätte 2020. aastal!» ähvardas Trump eile, viidates tuleva aasta presidendivalimistele.

Trumpi advokaat Rudy Giuliani rõhutas aga, et eetiliselt pole selles midagi halba, et Trumpi abid kohtusid venelastega. «Pole midagi valet venelastelt info vastu võtmises,» lausus ta CNNile.

Tagasi üles