Briti kuninganna kutsus Trumpi riigivisiidile

Kuninganna Elizabeth II.

FOTO: SWNS/ScanPix

USA president Donald Trump teeb juunis kuninganna Elizabeth II külalisena riigivisiidi Ühendkuningriiki.

Buckinghami palee teatel võtsid Trump ja tema abikaasa Melania vastu kuninganna kutse tulla riigivisiidile Ühendkuningriiki. 

Visiit on kavas 3.-5. juunini, enne Normandia dessandi aastapäeva tähistamist 6. juunil Prantsusmaal, millest Trump samuti osa võtab. Juba on teatatud ulatuslikest protestimeeleavaldustest Trumpi vastu.

USA riigipea on kuninganna külaline, kuid ta kohtub ka peaminister Theresa Mayga.

«Me teeme ühiselt rohkem kui mis tahes teised kaks riiki maalimas ning oleme tänu oma koostööle turvalisemad ja jõukamad,» ütles May eelolevat visiiti kommenteerides.

Ta lisas, et sellega avaneb võimalus veelgi tugevdada niigi tihedaid sidemeid kaubanduse, investeeringute ja kaitse vallas ning arutada, kuidas neid tulevikus edasi arendada.

Trump käis eelmisel suvel ÜK-s ametlikul visiidil, kuid see ei olnud riigivisiit, millega harilikult kaasnevad kuninglikud auavaldused ja bankett Buckinghami palees.

May esitas Trumpile riigivisiidi kutse juba rohkem kui kahe aasta eest, kuid see lükati edasi nii Brexiti-kriisi kui kartuse tõttu, et USA presidendile ei pruugi osaks saada just kõige sõbralikum vastuvõtt.

Trumpi visiidi vastu koguti toona internetis 1,9 miljonit allkirja. 

Briti alamkoja spiiker John Bercow on juba öelnud, et ei taha USA presidenti parlamenti esinema.

Trumpi-vastase kampaania eestvedajad lubavad koondada suured rahvahulgad visiidi vastu protestima.

Tagasi üles