Saada vihje

USA avaldas toetust tsiviilvalitsuse moodustamisele Sudaanis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Atbarast pealinna saaabunud meeleavaldajad.
Atbarast pealinna saaabunud meeleavaldajad. Foto: OZAN KOSE / AFP

USA avaldas teisipäeval toetust tsiviilvalitsuse moodustamisele Sudaanis.

«Me toetame Sudaani rahva seaduslikku nõuet tsiviilisikute juhitud valitsuse moodustamiseks ja kutsume kõiki osapooli üles tegema selles küsimuses võimalikult kiiresti koostööd,» ütles välisministeeriumi Lääne-Aafrika asjade aseminister Makila James Hartumi külastades.

Aafrika liidrid ärgitasid teisipäevasel erakorralisel tippkohtumisel Kairos Sudaani sõjaväelisi liidreid võtma kolme kuu jooksul meetmeid üleminekuks demokraatiale, teatas Egiptuse presidendipalee.

Egiptuse ja mitme teise Aafrika riigi esindajad andsid Sudaani ametivõimudele ja poliitikategelastele kolm kuud «et jõustada rahumeelsed ja demokraatlikud üleminekumeetmed», öeldi teates.

Samuti ärgitati Aafrika Liitu pikendama praegu aprilli lõpuks seatud tähtaega, mil Sudaani sõjaväenõukogu peab valitsemise üle andma tsiviilvõimudele, olles vastasel juhul silmitsi bloki liikmesuse peatamisega.

Kesk-Sudaani väikelinnast saabus varem päeval rongitäis inimesi pealinna Hartumi, et liituda protestiga armee peakorteri ees.

Mitu meeleavaldajat istusid rongi katusel ja lehvitasid Sudaani lippe, samal ajal kui rong sõitis läbi Hartumi Bahari raudteejaama enne suundumist lõpppeatusesse armee peakorteri juures, ütles seda pealt näinud AFP fotograaf.

Reisijad tulid Atbara linnast, kus 19. detsembril korraldati esimene meeleavaldus president Omar al-Bashiri vastu.

Atbara meeleavaldus kasvas peagi üleriiklikuks protestiliikumiseks Bashiri vastu, kelle sõjavägi lõpuks 11. aprillil kukutas.

Esialgne juubeldamine muutus peagi aga taas pahameeleks, kui sõjaväenõukogu teatas, et kavatseb riiki juhtida kaheaastasel üleminekuperioodil.

Pühapäeval lõpetasid protesti liidrid kõnelused sõjaväenõukoguga ja süüdistasid, et see on osa Bashiri režiimist.

Sõjavägi proovis esmaspäeval pingeid maandada ja teatas, et uurib protestiliikumist juhtiva Vabaduse ja Muutuse Allianssi nõudmisi.

Tagasi üles