Jeemenis pandi pokri spionaažis kahtlustatud kotkas

Mullu septembris Bulgaarias lendu lastud kaeluskotkas nimega Nelson tõmbas talle paigaldatud raadiosaatja tõttu Jeemeni valitsusvägede tähelepanu. Lind võeti kinni, sest teda kahtlustati huthi mässuliste heaks luuramises.

FOTO: Mohammed Huwais / AFP / Scanpix

Kaeluskotkas nimega Nelson jõudis enese teadmata toiduotsingute käigus sõjast räsitud Jeemenisse, kus söögipoolise leidmise asemel langes ta hoopis sõjavangiks - linnule paigaldatud raadiosaatja, millega teadlased soovisid uurida tema rändeteed, tekitas Jeemeni sõdurites kahtluse, et lind võib olla riiki saadetud eesmärgiga luurata.

Toidu ja mõõdukama kliima otsingutel Nelson, kes on umbes kahe aasta vanune, jõudis Jeemeni suuruselt kolmandasse linna Taezi pärast seda, kui eelmise aasta septembris oli talle Bulgaarias loodushoidufondi FWFF poolt paigaldatud raadiosaatja. 

Paraku on Taezi näol tegemist linnaga, mis on ametlikult kontrollitud valitsusmeelsete vägede poolt, aga mida piiravad huthi mässulised. Nii sattuski Nelson sealsete sõdijate tähelepanu alla. Valitsusmeelsed jõud märkasid raadiosaatjaga lindu ja võtsid ta kinni, sest pidasid GPS seadeldist mässuliste luuramisvahendiks.

GPS seadme paigaldanud FWFF-i Jeemeni haru esindaja Hisham al-Hoot reisis linnu kinnivõtmise järel Taezi, et veenda kohalikke ametnikke lind vabastama.

«See võttis aega umbes 12 päeva, et lind kätte saada,» ütles al-Hoot uudisteagentuurile AFP. «Bulgaaria välisministeerium võttis ühendust Jeemeni suursaadikuga, kes omakorda kontakteerus kohalike ametnikega Taezis ja käskis neil koheselt linnu meie organisatsioonile üle anda.»

Al-Hooti sõnul on raadisaatja andmete põhjal teada, et kotkas lendas Bulgaariast Türki, sealt edasi Jordaaniasse, Saudi Araabiasse ja viimaks Jeemenisse. GPS seadeldise paigaldajad muutusid murelikuks, kui nägid, et lind enam edasi ei lenda, mistõttu alustati otsinguid tema leidmiseks.

Täna on kuulsaks saanud kotkas toidetud ja ta muutub iga päevaga tugevamaks. 

«Kui ta esmalt kätte saime oli tema seisund väga halb,» ütles al-Hoot lisades, et lind oli alakaaluline. Arvatakse, et lind jõuab oma endisesse vormi umbes kahe kuuga ja selleks ajaks on paranenud ka tema teekonnal veidi viga saanud tiib. Siis lastakse lind taas vabadusse.

«Alguses arvasime, et tema paranemine võtab aega kuus kuud, aga nüüd usume, et see juhtub juba kahe kuuga,» ütles al-Hoot, kelle sõnul polnud Nelsoni toiduotsingud sõjast räsitud Jeemenis sugugi edukad.

«Nad saavad süüa surnud loomade jäänuseid, aga sõja tõttu pole neid võimalik enam leida,» sõnas mees.

Konflikt Jeemenis puhkes 2015. aasta märtsis ja see on toonud kaasa maailma ühe ulatuslikuma humanitaarkriisi, mille tõttu kannatab toidupuuduse all miljoneid inimesi. Sõja tõttu on hukkunud vähemalt 10 000 inimest, neist suurem osa tsiviilisikud. Viga on saanud üle 60 000 inimese. 

Tagasi üles