Süüria kõneluste osapooled saabusid Nur-Sultani

ÜRO eriesindaja Süüria küsimustes Geir Pedersen.

FOTO: YOUSSEF BADAWI / EPA / Scanpix

Iraani, Venemaa ja Türgi delegatsioonid saabusid täna Kasahstani pealinna Nur-Sultani, kus peetakse Süüria rahukõnelusi. 

Samuti on pealinnas Süüria režiimi ja ülestõusnute läbirääkijad, teatas Kasahstani välisministeerium.

Kõnelused kestavad terve neljapäeva «kahe- ja kolmepoolsetes formaatides» ning reedel peetakse ühine plenaaristung, lisati avalduses.

Nur-Sultani saabub ka ÜRO Süüria erisaadik Geir Pedersen, lisas ministeerium. 

Kõnelustel arutatakse olukorda Süürias, kus Idlibi regioon on jätkuvalt Al-Qaeda endise haru Hayat Tahrir al-Shami (HTS) kontrolli all. Süüria valitsusväed ei ole korraldanud regioonis pealetungi seoses septembrikuise leppega, mille allkirjastasid Damaskuse liitlane Venemaa ja mässulisi esindav Türgi. 

Režiimiväed on korraldanud aga üha sagedamini suurtükirünnakuid Idlibi sihtmärkide vastu pärast seda, kui HTS haaras seal jaanuaris täieliku kontrolli. 

Lisaks arutatakse Kasahstanis tõenäoliselt vangide vahetamist ja humanitaarabi jagamist. 

Moskva võib kõnelustel taotleda Süüria põhiseaduskomitee loomise kiirendamist, ütles üks diplomaatiline allikas AFP-le. 

Süüria kodusõda puhkes 2011. aastal pärast valitsusvastaste meeleavalduste allasurumist ning on nõudnud üle 370 000 inimelu.

Miljonid süürlased on pidanud oma kodudest põgenema. Venemaa sekkumine president Bashar al-Assadi režiimi poolel 2015. aastal on lubanud valitsusvägedel taastada kontrolli suurema osa üle riigist. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles