Briti valitsust raputab üha paisuv skandaal küsimuses, kes lekitas uudise, et peaminister peaminister Theresa May andis Hiina telekomihiiule Huawei loa teatud tingimustel arendada Ühendkuningriigis 5G mobiilsidevõrke.
Huawei lekke skandaal raputab Briti valitsust
Väidetavalt langetati vastuoluline otsus teisipäeval riiklikus julgeolekunõukogus hoolimata mõne ministri vastuseisust. Neis ministreis nähakse võimalikke kandidaate May kohale.
Riikliku julgeolekunõukogu aruteludest võtavad osa ainult ministrid ja kõrged julgeolekuametnikud, kes on allkirjastanud riigisaladuste akti, mis kohustab neid kõiki nõukogus peetud vestlusi salajas hoidma.
Teisipäeva õhtul tuli aga ajaleht Telegraph välja uudisega, et May on nõus andma Huaweile loa ehitada Briti järgmise põlvkonna telekommunikatsioonivõrgu «mittepõhilised» elemendid.
USA on keelanud Huawei 5G tehnoloogia kasutamise oma territooriumil ja ärgitanud sama tegema oma liitlasi niinimetatud Viie Silma luureandmete võrgustikus. Sinna kuuluvad lisaks USA-le Austraalia, Ühendkuningriik, Kanada ja Uus-Meremaa.
USA põhjendab oma soovitust asjaoluga, et Hiina seadused kohustavad firmat valitsust aitama, kui talt seda palutakse, ja see puudutab ka julgeolekuküsimusi.
Briti meedia teatel andis valitsussekretär Mark Sedwill julgeolekunõukogu koosolekul viibinutele neljapäeva õhtuni aega lekitamist eitada.
Esimesena tegid seda välisminister Jeremy Hunt ja kaitseminister Gavin Williamson. Nüüdseks on nendega liitunud siseminister Sajid Javid, keda nagu Huntigi peetakse üheks soosikuks May järglase kohale, ja veel vähemalt üks koosolekul osalenud valitsusliige.
May ise ütles neljapäeval, et ei kommenteeri julgeolekunõukogu istungeid.
Sky News teatas reedel, et valitsuse püüetest lekke allikas välja selgitada võib saada ametlik kriminaaljuurdlus.