Trump tänas Venemaad ja Hiinat abi eest Põhja-Korea tuumaküsimuses

USA president Donald Trump

FOTO: Reuters / Scanpix

USA president Donald Trump ütles reedel, et tervitab Venemaa ja Hiina rolle kõnelustel Põhja-Koreaga selle tuumarelvastuse üle. 

«Ma hindan seda, et Venemaa ja Hiina aitavad meid,» ütles Ühendriikide riigipea Valges Majas ajakirjanikele. 

Vene president Vladimir Putin pidas neljapäeval esimese tippkohtumise Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ning analüütikud peavad kohtumist vastuseks veebruari lõpus edutult lõppenud Kimi teisele kohtumisele Trumpiga. 

Kohtumine Putiniga on Kimi viimaste aastate diplomaatilise mängu järjekordne käik, mille eesmärk on režiimi negatiivsest rahvusvahelisest mainest vabaneda, leiavad analüütikud.

Trump andis mõista, et ei näe Hiinat ja Venemaad rivaalidena püüdlustes Põhja-Koread mõjutada ja viitas sellele, et kolm suurriiki on kõik ühes paadis. 

«Hiina aitab meid, sest minu arvates nad tahavad seda teha. Neil pole vaja otse oma riigi kõrval tuumarelvi,» ütles USA president. «Minu meelest läheb meil Põhja-Koreaga väga hästi. Oleme astumas suuri edusamme,» sõnas ta.

«Ma hindan president Putini eilset avaldust. Ka tema tahab näha selle teokstegemist. Ma arvan, et paljud suhtuvad ootusärevusega kokkuleppe sõlmimisse Põhja-Koreaga,» lausus Trump. 

Putin ütles neljapäeval pärast kohtumist Kimiga, et Korea poolsaare tuumavabaks liikumise poole tuleb astuda sammhaaval ja Põhja-Korea vajab julgeolekutagatisi. 

Kim ei väljunud esimese kuue võimuaasta jooksul oma riigi piiridest, aga alates 2018. aasta märtsist on ta kohtunud neli korda Hiina presidendi Xi Jinpingiga, kolm korda Lõuna-Korea riigipea Moon Jae-iniga, kaks korda Trumpi ja kord Vietnami presidendiga.

Tuumarelvitustamiskõnelused on seisakus alates veebruari lõpus kavandatust varem ja kokkuleppeta lõppenud Trumpi ja Kimi teisest kohtumisest. 

Põhja-Korea on nõudnud riigile kehtestatud sanktsioonide leevendamist ning Trump on korduvalt kinnitanud, et tema suhe Kimiga on jätkuvalt hea. 

USA välisminister Mike Pompeo seevastu on nõudnud maksimaalse surve hoidmist Pyongyangil kõikehõlmava leppe saavutamiseni Põhja-Korea tuumaprogrammi lammutamise üle. 

Eelmisel nädalal nõudis Põhja-Korea Pompeo kõrvaldamist tuumakõnelustelt, süüdistades teda läbirääkimiste nurjamises ning Kimi väärikuse solvamises.

Tagasi üles