P, 2.04.2023

USA kohus saatis Butina pooleteiseks aastaks vangi

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vene kodanik Maria Butina 2018. augustis USA Virginia osariigi võimude avaldatud fotol.
Vene kodanik Maria Butina 2018. augustis USA Virginia osariigi võimude avaldatud fotol. Foto: Reuters / Scanpix

USA kohtunik määras end ebaseaduslikus lobitöös süüdi tunnistanud Vene kodanikule Maria Butinale reedel pooleteistaastase vanglakaristuse. 

USA ringkonnakohtunik Tanya Chutkan ütles, et määras Butinale karistuse, mis peegeldab tema rikkumise tõsidust ja peaks toimima heidutusmeetmena. Kohtunik lisas, et andis ka käsu saata Butina pärast vanglakaristuse kandmist riigist välja. 

Butina (30) tunnistas end detsembris ebaseadusliku välisagendina tegutsemises süüdi, öeldes, et tunneb oma tegude pärast häbi ja piinlikkust, ja nõustus USA uurijatega koostööd tegema.

Prokuröride väitel käivitas ta 2015. aasta märtsis plaani luua sidemed Vabariikliku Parteiga, et mõjutada USA välispoliitikat.

Ta tegutses käsikäes ameeriklasest elukaaslase, aktiivse vabariiklase ja riikliku relvaühingu liikme Paul Ericksoniga. Tänu kõrgetele kontaktidele pääses Butina ligi vabariiklaste võimuladvikule.

Vandenõu taga oli Vene presidendi Vladimir Putini liitlane ja Vene keskpanga asepresident Aleksander Toršin, kes ka plaani rahastas.

Butina võeti Washingtonis kinni mullu 15. juulil enne USA presidendi Donald Trumpi ja Putini kohtumist Helsingis ja on olnud sestsaadik vahi all. 

USA prokurörid on öelnud, et kuigi Butina tegutses avalikult ja tal puuduvad sidemed Vene luureteenistustega, kujutas ta endast Ühendriikidele ohtu. 

Eelmisel nädalal laususid prokurörid, et nad taotlevad Butinale kuue kuu võrra lühemat karistust, arvestades tema olulist koostööd uurijatega.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles