Xi ärgitas hiina noori kommunistlikku parteid armastama

Hiina president Xi Jinping teisipäeval Pekingi Suures Rahvapalees 4. mai liikumise 100. aastapäeva puhul kõnet pidamas.

FOTO: EPA/Scanpix

Hiina president Xi Jinping ärgitas teisipäeval noori hiinlasi ustavusele valitseva kommunistliku partei vastu kõnes, mille eesmärk oli õhutada rahvuslikke tundeid ühe tudengiprotesti mälestusüritusel.

Xi pidas tunnipikkuse kõne 4. mai liikumise auks. See oli Hiinat 1919. aastal raputanud märgiline protest kolonialismi ja imperialismi vastu.

Kõne taustal on Hiina majanduse aeglustumine ning asjaolu, et Hiinat ootab tänavu ees mitu poliitiliselt tundlikku aastapäeva. Nende seas on 30 aasta möödumine Tiananmeni väljaku meeleavalduste verisest mahasurumisest 1989. aasta 4. juunil.

«On ääretult häbiväärne, kui inimene pole patriootlik või isegi petab või reedab isamaa. Sellisel inimesel pole seismiseks kohta mitte kuskil,» ütles Xi noortele, töölistele, sõduritele ja kompartei ametnikele, kellest paljud tegid tema kõne ajal märkmeid.

«Tänapäeva Hiinas on patriotismi tuumaks riigi, erakonna ja sotsialismi vastase armastuse ühendamine,» sõnas Xi.

«Uuel ajastul kuulavad hiina noored partei sõnu ja järgivad partei samme,» lisas president. 

1919. aasta 4. mail korraldatud meeleavaldus oli osa rahvuslikust liikumisest, mis algas umbes 3000 Pekingi ülikooli tudengi rongkäiguga Tiananmeni väljakule, sest neid pahandas Saksa Hiina kontsessioonide andmine Jaapanile Esimese maailmasõja lõpus.

Meeleavaldused kasvasid üleskutseks kultuuriliseks ja poliitiliseks ärkamiseks Hiina kaasajastamise nimel.

Kuigi Xi on korduvalt kiitnud Marxi ja kompartei õpetusi, on võimud ajanud viimastel kuudel taga tööliste liikumisi toetanud marksistlikke tudengeid.

«Väliste ahvatlustega silmitsi seistes peame püsima tugevad, järgima rangelt reegleid ning looma paremat elu raske ja ausa tööga,» lausus Xi.

«Noored ei peaks olema oportunistlikud ning peaksid hülgama otseteid,» sõnas president. 

Tagasi üles