Euroopa Kohtu hinnangul on vabakaubandusleping Kanadaga õiguspärane

Copy
Kanada peaminister Justin Trudeau ja Euroopa Liidu Ülemkogu eesistuja 2016. aasta oktoobris vabakaubanduslepingut (CETA) allkirjastamas.
Kanada peaminister Justin Trudeau ja Euroopa Liidu Ülemkogu eesistuja 2016. aasta oktoobris vabakaubanduslepingut (CETA) allkirjastamas. Foto: Reuters / Scanpix

Euroopa Kohus otsustas teisipäeval, et Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubanduslepingus (CETA) sätestatud vaidluste lahendamise mehhanism on seaduspärane.

Kohtu otsus on hoop aktivistidele, kelle arvates annab leppes sätestatud mehhanism suurkorporatsioonidele liiga palju võimu.

«Investeerimiskohtute süsteem», mis on osa ka Euroopa kaubanduslepetest Singapuri ja Vietnamiga, lubab firmadel riike kohtusse kaevata juhul, kui nad tunnevad, et nende kaubandusõigusi on rikutud.

Mõnede keskkonna- ja sotsiaalaktivistide ning vabakaubanduse skeptikute sõnul ei anna see kodanikele tasakaalustavat õigust alustada kohtuteed, kui reegleid rikuvad korporatsioonid.

Belgia pöördus 2016. aastal vasakpoolse opositsiooni survel Euroopa Kohtusse ning palus sellel avaldada arvamust mehhanismi seaduspärasuse kohta.

Teisipäeval otsustas kohus, et «sellel pole mingit mõju EL-i õiguskorra sõltumatusele», mis kaitseb «inimväärikuse austamise ning vabaduse, demokraatia, võrdsuse, õigusriigi ja inimõiguste väärtusi».

Belgia välisminister Didier Reynders avaldas leppele toetust ning ütles teisipäeval, et kohtu otsus rõõmustab teda. Otsusega kõrvaldati viimased kaubandusleppe täielikku jõustamist takistanud õiguslikud probleemid, lisas minister.

Kaubandusaktivistid nagu Paul de Clerck huvirühmast Maa Euroopa Sõbrad väljendasid otsuse üle pahameelt. «Õiguspärane pole sama asi mis õiglane,» rõhutas ta.

«Äriühingute kohtud on jätkuvalt vastuvõetamatu süsteem, mis annab suurtele firmadele vip-õigused ning esitab väljakutse keskkonna-, sotsiaal- ja tervishoiustandarditele... Me ärgitame EL-i riike loobuma EL-i ja Kanada kaubandusleppe CETA ratifitseerimisest,» sõnas ta. 

Viimase pooleteise aasta jooksul on pea kõik CETA peatükid ajutisel alusel kehtima hakanud. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles