T, 30.05.2023

Kuusik jõudis välismeediasse

Georgi Beltadze
, reporter
Facebook Twitter
Comments 47
Marti Kuusik vastab naisepeksu teemal ajakirjanikele FOTO: Mihkel Maripuu
Marti Kuusik vastab naisepeksu teemal ajakirjanikele FOTO: Mihkel Maripuu Foto: Mihkel Maripuu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikme Marti Kuusiku perevägivallasüüdistuste tõttu väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri ametikohalt lahkumine on pälvinud välismaailma tähelepanu.

«Eesti paremäärmuslasest minister lahkus pärast esimest päeva ametist.» Just nõnda edastas uudisteagentuur Reuters viimasel kahel päeval Eesti poliitikas lahti rullunud sündmusi.

Reuters märgib küll ära, et president Kersti Kaljulaid vabastas minister Kuusiku peaminister Jüri Ratase palvel, ent toob välja, et riigipea siiski ei täpsustanud, mis oli selle otsuse põhjus.

«Aga samm tuli pärast seda, kui politsei teatas, et alustas Kuusiku suhtes uurimist seoses Ekspress Grupi artikliga, mis seostab ministrit koduvägivallaga. Ta ise eitab vääriti käitumist.»

Uudisteagentuur Associated Press (AP) kirjutas aga, et uus Eesti minister astus tagasi väidetava koduvägivalla pärast. Väljaanne juhib tähelepanu, et vägivallateos kahtlustatud Kuusikul õnnestus olla ministritoolil kõigest ühe päeva, enne kui politsei alustas tema suhtes uurimist.

AP edastas ka Kuusiku kommentaari, milles ta kirjeldab juhtunut kui hirmutavat meediarünnakut enda suunal. «Tahan tagada ametisse astunud valitsusele töörahu ning tuua oma erakond rünnakute alt välja,» vahendas agentuur poliitiku sõnu.

Kuusiku ministrikohalt tagasiastumine on pälvinud ka tähelepanu teisel pool Soome lahte põhjanaabrite seas. 

«Eesti valitsusel ei olnud võimalust pidada oma esimest istungit, kui väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik, keda kahtlustatakse koduvägivallas, lahkus,» kirjutab päevaleht Helsingin Sanomat.

Leht mainis oma põhjalikus loos veel selle, et kahtlustus koduvägivallas ei ole esimene skandaal Kuusiku jaoks. Nimelt jäi ta riigikogu valimiste järgsel päeval autot juhtides vahele kiiruseületamisega ja jääknähtudega. Väljaanne vahendas ka poliitiku enda naljatades tehtud reageeringut sellele tõigale: «Ministril on olemas õnneks autojuht.»

Helsingin Sanomat toob lugejani ka selle, kuidas Kuusik helistas peaminister Ratase juuresolekul oma endisele abikaasale, kellel ta palus kinnitada, et ta ei ole tema kallal vägivalda pruukinud.

Niisamuti trükiti ära, et president Kaljulaid lahkus protesti märgiks ajutiselt riigikogu saalist, kui Kuusik saabus sinna ametivannet andma.

Soome enda uudisteagentuur STT edastas, et valitsus põhjendas minister Kuusiku ametist lahkumist sellega, et vastasel juhul ei olnuks neil võimalik sisuliselt tööle asuda.

Ühtlasi võib STT loost leida seda, et peaminister Ratas sai eile kokku politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri, peaprokuröri Lavly Perlingu ja oma valitsuse liikmetega, et arutada Kuusiku ümber tekkinud olukorda.

Viimaste päevade Eesti poliituudised on saanud oma koha ka Venemaa meedias. Sealne uudisteagentuur Inerfax kirjutab, et Kuusiku suhtes alustati kriminaalmenetlust, «kontrollimaks ajakirjanduses levivaid väited selle kohta, et ta on aastaid nii moraalselt kui ka füüsiliselt oma eksabikaasat terroriseerinud».

Loos tuuakse esile samuti Kuusiku ja tema endise abikaasa kommentaarid, mille järgi naine lihtsalt kukkus oma käe katki ja kogu lugu on osa poliitikuvastasest infooperatsioonist.

Teises uudisteagentuuris Ria tuuakse välja, et Kuusiku eksabikaasa saatis Eesti meediaväljaannetele meile, milles ütles, et tegemist on tema endise abikaasa vastase rünnakuga, milles kannatavad ka nende kaks alaealist last.

Facebook Twitter
Comments 47

Märksõnad

Tagasi üles