Orbán võib liituda Salviniga Euroopa rahvuslasi koondava liidu loomiseks

Ungari peaminister Viktor Orbán viis Itaalia siseministri Matteo Salvini Serbia piiri vaatama.

FOTO: Balazs Szecsodi HANDOUT / EPA / SCANPIX

Ungari peaminister Viktor Orbán on saatnud selged signaale, et tema partei Fidesz võib eralduda Euroopa Parlamendi suurimast konservatiivide grupist ja ühineda Itaalia siseministri loodava rahvuslaste blokiga.

Orbán andis eile mõista, et võib lõpetada koostöö Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooniga ja liikuda Itaalia parempopulistide liidri Salvini loodavasse Euroopa rahvuslasi koondavasse liitu. Märtsis peatas EPP Orbáni erakonna hääleõiguse õigusriigi põhimõtete rikkumise tõttu Ungaris.

EPP on moodustatud paremtsentristlikest erakondadest, muuseas kuulub sinna Saksamaa kantsleri Angela Merkeli partei Kristlikud Demokraadid. Prognoosi kohaselt peaks EPP säilitama 23.-26. mail toimuvate europarlamendivalimiste järel suurima fraktsiooni positsiooni, mis annaks neile õiguse järgmine Euroopa Komisjoni president valida.

Orbán on aga korduvalt mõista andnud, et võib valimiste järel EPP-st lahkuda, sest küsitlused prognoosivad suurt edu ka immigratsioonivastastele rahvuslikele erakondadele.

Metteo Salvini ja Viktor Orbán.

FOTO: ATTILA KISBENEDEK / AFP / SCANPIX

Pärast Budapestis Salviniga toimunud kõnelusi teatas Orbán, et liigub formaalsele koostööle lähemale.

«Me otsime enesekindlalt ja avalikult koostööd Salviniga,» lausus Orbán pärast kohtumist ajakirjanikele. «Eks näis, millise vormi see võtab, kuid ma olen veendunud, et Euroopa vajab immigratsioonivastaste parteide liitu.»

Enne kohtumist viis Orbán Salvini tutvuma 2015. aastal Serbia piirile püstitatud okastradiga kaetud piiritaraga.

Orbán lausus, et Euroopa vajab immigratsioonivastaseid juhte ning süüdistas EPP-d, et too ei ole vastuvõtlik immigratsioonivastastele parempoolsetele erakondadele.

Metteo Salvini ja Viktor Orbán.

FOTO: SZILARD KOSZTICSAK / EPA / SCANPIX

Salvini on ärgitanud Euroopa Parlamendi rahvuslikke parteisid oma jõude ühendama ning looma valimiste järel uue liidu.

Itaalia marurahvusliku Liiga liider ütles, et tuli Ungarisse uut Euroopat ehitama. 

«Ma ei soovi jätta meie lastele islamikalifaati, kus meie linnades kehtivad šariaadiseadused,» sõns ta. «Ma teen kõik selle peatamiseks.» 

Euroopa euroskeptilised ja parempopulistlikud erakonnad jagunevad praegu europarlamendis kolme blokki – Rahvaste ja Vabaduse Euroopa (ENF), Euroopa Konservatiivid ja Reformistid (ECR) ning Vaba ja Otsedemokraatlik Euroopa (EFDD).

Salvini sõnul loodab ta, et uus populistlik blokk saab olema 751-liikmelise parlamendi suurim.

Järgmisel nädalal peaks Ungarit külastama veel üks parempopulistlik liider – Austria asekantsler ja Vabaduspartei juht Heinz-Christian Strache.

Esmaspäeval teatas Budapest, et 13. mail teeb Orbán esmakordselt visiidi Washingtoni, et kohtuda president Donald Trumpiga. 

Salvini aga võõrustab 18. mail euroskeptilisi erakondi, oma osalust on kinnitanud Prantsuse Rahvusliidu juht Marine Le Pen ja Tšehhi paremäärmuslaste liider Tomio Okamura.

Tagasi üles