Euroopa Liidu juhid lubavad ühte hoida

Saksa liidukantsler Angela Merkel EL-i tippkohtumisel.

FOTO: Reuters/ScanPix

Euroopa Liidu liidrid, kelle hulgas ei olnud Briti peaministrit, lubasid täna Rumeenia mitteametlikul tippkohtumisel arvukatest lahkhelidest hoolimata ühte hoida ning minna koos läbi paksu ja vedela.

«Maailm ei maga,» hoiatas Saksa kantsler Angela Merkel. «Me peame olema innovaatilised. Me peame olema tugevad ja ühtsed.»

Viimased kaks aastat EL-i tähelepanu hõivanud Brexiti-kõneluste ja erimeelsuste tõttu migratsioonipoliitikas tunneb EL vajadust rõhutada ühtehoidmise tähtsust ja ühenduse aluspõhimõtteid.

29. märtsil EL-ist lahkuma pidanud Suurbritannia on ametlikult ikka veel liiga, kuid peaminister Theresa May jäi Londonisse, et teha järjekordne katse parlamendis lahkumisleppele toetus leida.

Ülejäänud 27 liikmesriiki ei ole just õnnelikud, et Suurbritannia lahkumine on 31. oktoobrini edasi lükatud, sest see tähendab tüsilike lahutuskõneluse jätkumist.

Rumeenia kõnelustel on kavas koostada «Sibiu deklaratsioon» - paika kümme põhipunkti, milles kõik EL-i liidrid on ühel meelel. Osa EL-i diplomaate nimetab seda naljatlevalt järgmise Euroopa Komisjoni kümneks käsuks.

Põhjalikumale arutusele võetakse ka Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski koostatud strateegiline kava, mille valitsusjuhid plaanivad ratifitseerida juuni ülemkogul.

Erimeelsused on end juba ilmutanud iga viie aasta tagant läbi viidavas uute juhtide valimises, sest nii Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kui ülemkogu eesistuja Donald Tusk lahkuvad sel aastal ametist.

Hollandi peaminister Mark Rutte, kelles paljud nägid sobivaimat kandidaati Tuski kohale, teatas neljapäeval, et ei kavatse kandideerida.

Junckeri mantlipärija valikut mõjutavad 23.-26. mai Euroopa Parlamendi valimiste tulemused.

Tagasi üles