Hiina: kõnelused USA-ga ei ole lagunenud

Hiina asepeaminister Liu He (vasakul) jätmas 10. mail kaubanduskõneluste vooru järel hüvasti USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeri (keskel) ja rahandusminister Steven Mnuchiniga (paremal).

FOTO: CLODAGH KILCOYNE / REUTERS / Scanpix

USA-Hiina kaubanduskõnelustel Hiina delegatsiooni juhtinud asepeaminister Liu He sõnul pole kaubanduskõnelused USA-ga lagunenud. 

See, et reedel lõppenud kõnelustevoorus ei leitud tariifivaidlusele lahendust, on "kõigest väike tagasilöök", ütles Liu ajakirjanikele Hongkongi telekanali Phoenix TV vahendusel. 

Asepeaministri sõnul on ta ettevaatlik, kuid optimistlik.

Liu vestles ajakirjanikega enne koju sõitmist Washingtonist, kus toimunud kõnelused takerdusid Hiina nõudmise taha, et kaubandusleppes peab olema säte, mis näeb ette USA kehtestatud tariifide esimesena tühistamise.

Liu sõnul ollakse eri meelt ka küsimuses, kui palju kaupu lubab Hiina USA-lt osta, et aidata vähendada USA kaubandusbilansi puudujääki.

USA tõstis reedel 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupade imporditolli 10 protsendilt 25 protsendile. Tunde hiljem teatasid USA ja Hiina oma kaubanduskõneluste 11. vooru lõppemisest leppeta.

Nüüd kehtib 25-protsendine imporditoll 250 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, kuid umbes 300 miljardit dollarit Hiina kaupu pole aasta kestnud vaidluses tollimaksu tõusuga veel pihta saanud.

Reedel andis Trump korralduse tõsta ka järelejäänud 300 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupade imporditollid ning täna teatas USA kaubandusesindaja Robert Lighthizer, et tema amet asus korralduse teostamiseks valmistuma.

Tagasi üles