NATO juht hoiatas Ühendkuningriiki Huawei eest

Huawei.

FOTO: Andre M. Chang / ZUMAPRESS.com

Ühendkuningriik peab 5G taristut arendades säilitama mobiilsidevõrkude turvalisuse, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

NATO juhi kommentaar langeb ajale, kui Briti valitsus vaeb, kas lubada Hiina telekomihiiul Huawei osaleda uue põlvkonna võrkude arendamises.

Huawei 5G tehnoloogiat peetakse kõige arenenumaks ja odavamaks maailmas. Samas on Ühendriigid hoiatanud oma liitlasi firma tehnoloogia kasutamise eest ja ähvardanud vastupidisel juhul piirata luureandmete jagamist.

Washingtoni üldisi geopoliitilisi muresid on suurendanud Pekingi 2017. aasta seadus, mis kohustab Hiina firmasid jagama andmeid valitsuse luureteenistustega.

Stoltenberg ütles teisipäeval pärast kohtumist Briti peaministri Theresa Mayga, et võrkude turvalisus on Lääne allianssile ülioluline.

«Huawei ja 5G võrk on ülioluline,» lausus Stoltenberg. Ta nentis, et ÜK-l ja teistel NATO liikmesriikidel on õigus teha omi otsuseid Hiina tehnoloogia osas.

«Olles seda öelnud, NATO jaoks on oluline, et need otsused langetatakse nii, et need tagavad nende võrkude turvalisuse,» lisas ta.

«Me ei saa sellest küsimusest kuidagi mööda minna,» märkis Stoltenberg. «Me teeme kindlaks, et meie võrgud on turvalised.»

Hiina 5G tehnoloogia küsimus on lõhestanud Briti valitsust, mille osa ministreid peavad Hiinat Brexiti järel oluliseks kaubanduspartneriks, samas kui teised nõustuvad Washingtoniga, et Peking on oht.

Varem sel kuul vallandas May kaitseministri Gavin Williamsoni seoses lekkega, kus väideti, et Briti valitsus lubab Huaweile 5G-võrkude arendamisel piiratud rolli.

Tagasi üles
Back