Pinged kasvavad: USA kutsub diplomaate Iraagist tagasi

USA välisminister Mike Pompeo (keskel) 7. mail Iraagi pealinnas Bagdadis.

FOTO: Mandel Ngan / AP / Scanpix

USA välisministeerium andis Iraaniga süvenenud pingete tõttu Iraagi suursaatkonna mitte hädavajalikule personalile korralduse riigist võimalikult ruttu lahkuda.

Täna saatkonna kodulehel avaldatud häireteate kohaselt lahkuvad diplomaadid nii Bagdadi suursaatkonnast kui Arbīli linnas asuvas konsulaadist. Seejuures petatakse Iraagis ajutiselt viisateenuse osutamine.

Häireteatele eelnes Washingtoni eelmise nädala teade Iraanist ja tema käsilastest lähtuvatest uutest ohtudest ameeriklastele ja Ameerika huvidele Lähis-Idas.

Pühapäeval soovitas saatkond ameeriklasel suurenenud pingete tõttu Iraaki reisimist vältida.

«Iraagis tegutsevad aktiivselt arvukad terroristlikud ja mässulised rühmitused, kes ründavad regulaarselt nii Iraagi julgeolekujõude kui tsiviilelanikke,» öeldakse reisihoiatuses. «USA-vastased usurühmitused võivad kogu Iraagis ohustada ka USA kodanikke ja Lääne firmasid.»

Möödunud aastal sulges USA protestide tõttu konsulaadi Lõuna-Iraagis Basra linnas, süüdistades iraanimeelseid mässulisi «kaudses tules».

USA välisminister Mike Pompeo tegi eelmisel nädalal ootamatu visiidi Bagdadi, et tugevdada sidemeid Iraagiga olukorras, kus valmistutakse avaldama maksimaalset survet Bagdadi liitlasele Teheranile.

Ta põhjendas visiiti Iraani vägede tegevuse eskaleerumisega ja ütles, et rünnakuoht on väga spetsiifiline.

USA on saatnud Iraani täpsustamata rünnakuohule viidates Pärsia lahe piirkonda lennukikandja, pommitajad, dessantlaeva ja raketipatarei Patriot. Iraan on omakorda teatanud, et peatab mõnede endale mitmepoolse tuumaleppega võetud kohustuste täitmise.

Tagasi üles