Venemaal vahistati kiriku ehitamise vastasel protestil 29 inimest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kiriku ehitamise vastu olevad linnaelanikud ei taha jääda ilma ühest Jekaterinburgi rohealast.
Kiriku ehitamise vastu olevad linnaelanikud ei taha jääda ilma ühest Jekaterinburgi rohealast. Foto: Anton Basanayev / AP / Scanpix

Venemaal Jekaterinburgis võeti eile kinni 29 inimest, kes olid kogunenud ilma loata toiminud meeleavaldusele, mille raames protestiti kesklinna kaldapealsele haljakule kiriku ehitamise vastu, vahendas The Moscow Times.

Eile toimus Jekaterinburgis meeleavaldus Oktjabrskaja väljaku haljasalale kiriku ehitamise vastu. Protestil ei olnud võimude luba, aga sellest hoolimata kogunes meelt avaldama umbes 2000 inimest. Kohapeal olid valves politsei, rahvuskaart ja eriüksus OMON.

Arstid viisid haiglasse viis üritusel viga saanud inimest, alaealisi nende seas ei olnud.

Meeleavaldused said alguse üleskutsetest sotsiaalmeedias, millega innustati inimesi tulema jõekaldale jalutuskäigule. Hiljem kogunesid protestijad kiriku ehitusplatsi ümber paigutatud piirete juurde, moodustasid seal inimketi ja proovisid piirdeid lõhkuda.

Meeleavalduse käigus lõhuti kiriku ehitusplati ümber paigaldatud tara.
Meeleavalduse käigus lõhuti kiriku ehitusplati ümber paigaldatud tara. Foto: Pavel Lisitsyn / Sputnik / Scanpix

Probleemid kiriku ehitamise ümber algasid pärast seda, kui linnaehitus-arhitektuurinõukogu hääletas mullu septembris püha usukannataja Katariina peakiriku ehitamise poolt.

Osa linnaelanikke väljendas sellele vastumeelt ja algatusrühm esitas valimiskomisjoni algatuse rahvahääletuse korraldamiseks selles küsimuses, kuid rahvahääletusest keelduti.

Pärast ehitusala tarastamist korraldasid Jekaterinburgi elanikud esimese kooskõlastamata meeleavalduse, mis algas esmaspäeva õhtul ja kestis eile hommikuni.

Protestijate sõnul tähendab kiriku ehitamine, et linnast kaob üks väheseid rohealasid. «Siin linnas on palju kirikuid, aga mitte eriti rohealasid,» ütles üks meeleavaldaja. 

Õigeusu kiriku sõnul aga peavad nad ehitama uusi kirikuid, et asendada Nõukogude perioodil hävitatud pühakojad. Kirik, mille vastu linnas praegu protestitakse, oleks replika 1930. aastal lammutatud katedraalile. Kirik peaks valmima 2023. aastal Jekaterinburgi linna 300. aastapäevaks.

Tagasi üles