Kaalepiga koos valgete ülemvõimu märki näidanud Le Pen käskis foto eemaldada (22)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu sõnavabaduse toetuserühma esimees Ruuben Kaalep
Riigikogu sõnavabaduse toetuserühma esimees Ruuben Kaalep Foto: Sander Ilvest / Postimees

Eile Tallinnas käinud Prantsuse parempopulistliku Rahvusrinde juht Marine Le Pen sattus kodumaal ajakirjanduse hambusse, kuna lasi end jäädvustada koos EKRE liikme Ruuben Kaalepiga fotole, kus mõlemad tegid valgete ülemvõimu sümboliseerivat käemärki, kuid nüüdseks on pilt Le Peni nõudmisel sotsiaalmeediast eemaldatud, sest enda väitel polnud Prantsuse poliitikul aimugi, mis tähendust käemärk kannab.

«Ma tegin tema palvel selfi käemärgiga, mille tähendus minu teada on «okei»,» ütles Le Pen AFP-le. «Mulle selgitati, et sellel märgil võib olla ka teine tähendus. Nii kui ma sellest teada sain, nõudsin, et foto eemaldataks.»

Le Pen väitis, et ta ei olnud kunagi varem kuulnud, et tema arvates süütul käemärgil võiks olla ka muid tähendusi.

Nüüdseks Ruuben Kaalepi Facebooki-kontolt eemaldatud fotol näitab ta koos Le Peniga käemärki, kus pöial ja nimetissõrm on ühendatud ringiks ning ülejäänud kolm sõrme tõstetud üles. Sukeldujate seas tähistab käemärk okeid, kuid seda on kasutama hakanud ka Ameerika Ühendriikide äärmuslased, kes peavad valget rassi teistes ülimuslikuks.

Sama käemärki kasutas ka Uus-Meremaal Christchurchis kaks kuud tagasi kahes mošees 51 inimest surnuks tulistanud Brenton Tarrant.

Ajakiri Paris Match tõi juhtumist rääkides välja, et Ruuben Kaalep kirjeldab ennast oma Twitteri-kontol kui soome-ugri ülemvõimu toetajat. Ühtlasi nimetab väljaanne teda äärmusparempoolse partei EKRE radikaalseks aktivistiks.

Kaalep kasutas vastuolulist käemärki juba aprilli hakul riigikogu ees, kui oli andnud oma ametivande. Ta ise põhjendas käitumist sellega, et tegu on hea tuju märgiga. 

Ruuben Kaalep riigikogu liikme ametivande andmise järel.
Ruuben Kaalep riigikogu liikme ametivande andmise järel. Foto: Sander Ilvest/Postimees

Sama käemärki tegid riigikogus ka EKRE liidrid Mart ja Martin Helme, kui olid andnud oma ametivande ministrina.

Mart Helme siseministri ametisse nimetamisel.
Mart Helme siseministri ametisse nimetamisel. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees/Scanpix
Martin Helme ei kõhelnud ametisse saamise järel kordamast Ruuben Kaalepi poolt tuntuks tehtud žesti, mis EKRE poliitikute sõnul olevat hea tuju märk.
Martin Helme ei kõhelnud ametisse saamise järel kordamast Ruuben Kaalepi poolt tuntuks tehtud žesti, mis EKRE poliitikute sõnul olevat hea tuju märk. Foto: Mihkel Maripuu
Tagasi üles