Briti valitsus arutab Brexiti-leppe muutmist

Brexiti pooldajate plakat Londonis.

FOTO: Zumapress/Scanpix

Briti valitsus arutas täna Euroopa Liiduga saavutatud lahkumiskokkuleppe muutmist, et sellele parlamendi toetus saada.

Valitsus tuli kokku, et panna paika muudatused, mida peaminister Theresa May on nimetanud «julgeks pakkumiseks» seadusandjatele.

May ütles pühapäeval, et kavandab muutadusi enne järjekordset katset saada parlament toetama Euroopa Liiduga saavutatud Brexiti-lepet.

May ütles, et kui ta toob lahkumisleppe järgmise kuu alguses uuesti parlamenti, kaasneb sellega uus pakett meetmeid, mis loodetavasti tagavad enamuse toetuse.

Tõenäoliselt sisaldavad need lubadusi töötajate õiguse ja keskkonnakaitse vallas, mis on opositsioonilise Tööpartei prioriteedid.

Leiboristide välispoliitika eestkõneleja Emily Thornberry hoiatas teisipäeval, et Tööpartei saadikud hääletavad leppe vastu, kui see ei ole senisest «radikaalselt erinev».

Parlamendi alamkoja liikmed on May kokkuleppe EL-iga kolm korda maha hääletanud ning Ühendkuningriigi esialgne lahkumistähtaeg 29. märts on 31. oktoobrini edasi lükatud.

May lubas eelmisel neljapäeval, et määrab juuni alguses kindlaks peaministriametist lahkumise ajakava olenemata sellest, kas seadusandjad tema leppe neljandal korral vastu võtavad või tagasi lükkavad.

«Kui lahkumisleppe seadus tuleb seadusandjate ette, esitan ma uue, julge pakkumise saadikutele üle kogu alamkoja koos parendatud meetmetepaketiga, mis, ma usun, suudab võita uue toetuse,» kirjutas May ajalehes Sunday Times.

«Ma ei palu lihtsalt seadusandjatel uuesti mõelda. Selle asemel palun ma neil vaadata uut ja täiustatud lepet värske pilguga, ja anda sellele oma toetus,» lisas ta.

Tagasi üles