USA kongress võib ligi pääseda presidendi maksuandmetele

USA president Donald Trump.

FOTO: JIM WATSON / AFP

USA kongress võib uue seaduse abil ligi pääseda president Donald Trumpi maksuandmetele ilma tema nõusolekuta, edastas kolmapäeval teiste kohalike meediaväljaannete seas telekanal CNN.

Trumpi koduosariigi New Yorgi parlament võttis vastu seaduse, mis võimaldab maksuandmete edastamise kongressile, kui loovutamisel on olemas määratletud ja seaduslikult pädev eesmärk.

Seaduse jõustumine vajab veel osariigikuberneri Andrew Cuomo heakskiitu. Cuomo on demokraat ja tuntud Trumpi vihase kriitikuna.

New York Times (NYT) kirjutas mai alguses Trumpi maksuandmetest, millest ajalehe väitel selgub, et aastatel 1985-1994 oli tema kahjum äritegevuses 1,17 miljardit dollarit. Trumpi kahjum oli nii suur, et ta vältis kaheksal aastal kümnest tulumaksu maksmist.

NYT avaldas artikli vaid päev pärast seda, kui rahandusminister Steven Mnuchin lükkas tagasi esindajatekoja demokraatidest seadusandjate taotluse tutvuda Trumpi viimase kuue aasta maksuandmetega, öeldes, et sellel puudub õiguslik põhjendus.

Trump murdis 2016. aasta valimistel pikaaegset tava, mille järgi presidendikandidaadid avalikustavad oma maksuandmed. Seda on teinud enamus presidente alates 1970-ndatest, ehkki seadusega seda ei nõuta.

Tagasi üles