India rahvuslasest peaminister kuulutas valimisvõitu

India peaminister Narendra Modi (paremal) koos võimuerakonna Bharatiya Janata Partei presidendi Amit Shah`ga.

FOTO: ANUSHREE FADNAVIS / REUTERS / SCANPIX

India peaministri hindu rahvuslaste erakond Bharatiya Janata Partei (BJP) on esialgsete tulemuste kohaselt võtmas parlamendivalimistel seljavõitu ja saab tõenäoliselt moodustada ühepartei valitsuse.

Küsitluste kohaselt prognoositi BJP-le lihtsat võitu teiste erakondade üle, kuid esialgsed valimistulemused näitavad, et Modi parteil ei pruugi olla vaja muretseda koalitsiooni moodustamise pärast, sest erakond saaks praeguse seisuga umbes 300 kohta parlamendis. BJP lähim konkurent Kongress on praegu umbes 50 saadikukoha kursil.

Enamus saavutamiseks ilma liitlasteta on vaja parlamendis vähemalt 272 kohta.

«Koos me kasvame. Koos me õitseme. Koos ehitame tugeva ja sidusa India. India võidab jälle!» kuulutas Modi täna pärastlõunal Twitteris erakonna valimisvõitu.

Selle aasta valimisi on kirjeldatud heitlusena India väärtuste eest, sest modi hindu rahvuslaste erakonnaga konkureerib killustatud opositsioon, mille sekulaarsed ideed on Indiat viimased 72 aastat suunanud.

Modi erakonna võit valmistab muret eelkõige riigis elavatele vähemustele, sest BJP valitsemise ajal on sagenenud rünnakud erinevate usuliste gruppide, eriti moslemite vastu.

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch (HRW) sõnul on hindude omakohust kehtestavad jõugud tapnud viimaste aastate jooksul kümneid inimesi, kes on hindude pühasid loomi lehmasid transportinud või tapnud.

Taolised rünnakud on toonud kaasa mure hindu rahvusluse kasvu pärast peale BJP võimule saamist 2014. aastal. Kriitikute sõnul on modi valitsuse mõjul kasvanud kaudne heakskiit rahvuslikule vägivallale, samuti rünnakud India ühiskonna alamklassi puutumatute kasti vastu.

HRW andmetel tapeti 2015. aasta mai ja 2018. aasta detsembri vahel 12 India osariigis vähemalt 44 inimest, kellest 36 olid moslemid. Need rünnakud pandi toime nn kaitsesalkade poolt, millest paljudel oli sidemeid hindude relvarühmitustega, mis toetavad sageli BJP-d.

Modit õnnitles valimisvõidu puhul juba Venemaa president Vladimir Putin.

«Ma olen kindel, et India peaministrina jätkate te tööd meie rahvaste sajandite pikkuse sõpruse tugevdamiseks ning Venemaa ja India eriti priviligeeritud strateegilise partnerluse arendamiseks,» ütles Putin.

Tagasi üles