T, 3.10.2023

Sudaani suurim opositsioonipartei ei toeta üldstreiki

Facebook
Comments
Sudaani opositsioonierakonna Umma Partei juht Sadiq al-Mahdi 1. mail intervjuud andmas.
Sudaani opositsioonierakonna Umma Partei juht Sadiq al-Mahdi 1. mail intervjuud andmas. Foto: AFP / Scanpix

Sudaani suurim opositsioonierakond lükkas pühapäeval tagasi protestiliikumise teadaande kahepäevase üldstreigi väljakuulutamisest riiki valitseva sõjalise nõukogu survestamiseks.

«Me lükkame tagasi üldstreigi, mille kuulutasid välja mõned opositsiooniühendused» protestiliikumise katusorganisatsioonis Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest, teatas rahvuslik Umma partei avalduses.

Opositsioonierakonna teatel on «streik relv, mida tuleks kasutada pärast seda, kui kõik on sellele oma nõusoleku andnud».

«Me peame vältima selliseid eskaleerivaid meetmeid, mille taga ei ole täielikku üksmeelt,» lisas Umma.

Parteijuht, ekspeaminister Sadiq al-Mahdi ütles, et selliseid otsuseid peaks langetama protestiliikumise liidrite nõukogu, «mida veel ei eksisteeri ja mis luuakse esmaspäevasel kohtumisel».

Erakonna vastuseis teisipäeval algavale streigile on märk lõhedest protestiliikumises ajal, kui selle kõnelustel sõjaväega uue valitsusorgani moodustamise üle valitseb patiseis.

Sudaanis viis kuud kestnud meeleavaldusi vedav Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest kinnitas laupäeval, et streik algab teisipäeval.

Inimestel palutakse tööle minna, kuid seal mitte midagi teha. Seejärel on üle riigi kavas protestimarsid ning aktsioon kulmineerub massimeeleavaldusega neljapäeval.

Paar minutit pärast Umma avaldust teatas protestiliikumise võtmeosaline, Sudaani Kongressipartei, et streik algab teisipäeval plaanipäraselt.

Partei teatas, et streik uus meede «revolutsiooni missiooni lõpuleviimiseks», ja lisas, et on kindel revolutsiooni võidus.

Mahdi on varem hoiatanud protestijaid valitseva režiimi kukutamiseks nende poolele üle tulnud sõjaväelaste provotseerimise eest.

Sudaani valitsevad kindralid ja protestijad teatasid teisipäeval, et on endiselt eri meelt selles, kes peaks juhtima riiki kolmele aastale kavandatud üleminekuperioodil.

Enne kõneluste peatamist leppisid osapooled kokku mitmes olulises punktis, seal hulgas kolmeaastases üleminekuperioodis ja 300-liikmelise parlamendi loomises, kus kaks kolmandikku kohtadest täidetakse protestijate katusühenduse inimestega.

Sudaani relvajõud kukutasid veteranpresident Omar al-Bashiri 11. aprillil pärast pea neli kuud kestnud üleriigilisi proteste tema karmikäelise võimu vastu. Protestid vallandas detsembris valitsuse otsus kolmekordistada leiva hinda.

Sõjaline nõukogu teatas pärast Bashiri kukutamist meeleavaldajate meelehärmiks, et jääb võimule kaheks aastaks. 

Tuhanded protestijad on endiselt laagris sõjaväe peakorteri ees Hartumis, nõudes Bashiri kukutamise järel võimu võtnud 10-liikmelise sõjaväenõukogu asendamist tsiviiladministratsiooniga.

Protestijad nõuavad nelja-aastaseks üleminekuperioodiks tsiviilisikute juhitud võimunõukogu ametisse määramist. Kindralid on seisukohal, et võimunõukogu peaks juhtima sõjavägi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles