Alžeerias pürib presidendiks kaks tundmatut inimest

Alžeeria politseinikud blokeerimas 9. aprillil ajutise presidendi Abdelkadar Bensalah võimu vastu protestija teed.

FOTO: EPA/Scanpix

Alžeeria põhiseadusnõukogu teatas pühapäeval, et juulikuisteks presidendivalimisteks on üles seatud kaks avalikkusele tundmatut kandidaati.

Põhja-Aafrika riigis 4. juulil peetavad presidendivalimised kutsus esile rahva rahulolematus veteranpresident Abdelaziz Bouteflika otsusega esialgu aprilli kavandatud valimistel viiendaks ametiajaks riigipeaks pürgida.

Bouteflika teatas aprilli algul meeleavaldajate survel tagasiastumisest ja samale kuule kavandatud valimiste tühistamisest.

Presidendi kohusetäitja Abdelkader Bensalah kuulutas seejärel protestijate vastuseisust hoolimata 4. juuliks välja ennetähtaegsed presidendivalimised. Meeleavaldajad leiavad, et vabade ja õiglaste valimiste tagamiseks peab esmalt vahetuma kogu valitsev režiim.

Võimude sõnul on aga varajased valimised ainus väljumistee kriisist.

Kandidaatide ülesseadmise tähtaeg sai ümber keskööl vastu pühapäeva. Ehkki riigiraadio teatas esialgu, et dokumente ei esitanud ühtegi kandidaati, teatas põhiseadusnõukogu hiljem avalduses, et kaks inimest seda siiski tegid.

Presidendiks kandideerimiseks vajalikud dokumendid esitasid avalikkusele tundmatud Abdelhakim Hamadi ja Hamid Touahri. Ükski suurem partei kandidaati üles ei seadnud.

4. juuli valimiste ees seisab teinegi takistus. Mõned linnapead ja kohtunikud on öelnud, et ei osale valimiste läbiviimises.

Pühapäeval teatas Alžeeria peaprokuratuur, et 12 endisele valitsusametnikule, kelle seas on kaks ekspeaministrit ja kaheksa -ministrit, esitatud altkäemaksusüüdistused antakse üle ülemkohtule.

Tagasi üles