Hispaania lõhestunud vasakradikaalne Podemos on valimiste suur kaotaja

Hispaania vasakradikaalse erakonna Podemos esimees Pablo Iglesias pühapäeval Madridis kolmedel valimistel häält andmas.

FOTO: EPA/Scanpix

Sisevastuoludes vaevlev Hispaania vasakradikaalne erakond Podemos, mis kõigest neli aastat tagasi tuli võimule mitmes Hispaania suurlinnas, oli pühapäeval riigis peetud kolmede valimiste suur kaotaja. 

Hispaanias peeti pühapäeval kohalikud, regionaal- ja Euroopa Parlamendi valimised ning Podemos kaotas kohalikel valimistel pea kõik 2015. aastal koos teiste vasakäärmuslike rühmitustega võidetud linnapeakohad.

Europarlamendi valimistel toetas Podemost 10 protsenti valimas käinud hispaanlastest, 28. aprillil peetud parlamendivalimistel oli erakonna toetus 14,3 protsenti. 

Samal ajal tugevdasid kolmed valimistel sotsialistist peaministri Pedro Sáncheze positsiooni, kelle Sotsialistlik Tööpartei (PSOE) võidutses eurovalimistel ning võitis enim hääli kümnes pühapäeval hääletanud Hispaania piirkonnas 12-st. 

Kehv valimistulemus nõrgestab Podemose liidri Pablo Iglesiase positsiooni võimalikel koalitsioonikõnelustel PSOE-ega, mis võitis küll suurelt 28. aprilli valimised, kuid ei saavutanud parlamendienamust. 

«Ta on liiga nõrgestatud, et nõuda Pedro Sánchezelt ministeeriume,» ütles Hispaania Avatud Ülikooli UNED politoloogiaprofessor Carmen Lumbierres AFP-le.  

Iglesias ütles esmaspäeval, et «on ilmselge, et need tulemused ei ole head», kuid avaldas siiski lootust PSOE-Podemose võimuliidu tekkeks. «Me peame teadvustama endale meie kaalukust ja püüdma valitsust moodustada,» sõnas ta. 

Podemosel on aprillivalimiste järel Hispaania parlamendi 350-kohalises saadikutekojas 42 kohta, eelmises parlamendis oli erakonnal mandaate 71. 

Madridis peab 2015. aastal Podemose toetusega kodanikuplatvormil linnapeaks valitud Manuela Carmena valimisvõidust hoolimata ilmselt loovutama meerikoha konservatiivse Rahvapartei (PP) kandidaadile José Luis Martínez-Almeidale, kui teda asuvad toetama liberaalne Ciudadanos ja paremäärmuslik erakond Vox. 

Barcelonas kaotas Podemose toetusega ametisolev linnapea Ada Colau valimised katalaani separatistile Ernest Maragallile. 

Podemose toetusega linnapead kaotasid valimised ka Zaragozas, La Coruñas ja Santiago de Compostelas. 

Mitmed lüüasaamised on tingitud tõsistest erimeelsustest Podemose poliitilise strateegia üle, mis on viimastel kahel aastal erakonda räsinud. 

Madridis ja Zaragozas kandideerisid Podemose liikmed kahes konkureerivas nimekirjas. 

«Podemos langes Troonide mängu üledoosi ohvriks,» kirjutas Barcelonas baseeruva päevalehe La Vanguardia asedirektor Enric Juliana Podemose valimistulemust analüüsides viitega populaarsele telesarjale. 

Paljud Podemose valijad on erakonnas pettunud, sest ta ei ole jäänud ustavaks uuele poliitikas osalemise stiilile, mida ta lubas algselt ellu viia, ütles Lumbierres. 

Tagasi üles