Merkel ja Macron on erimeelt Junckeri mantlipärija küsimuses

Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Angela Merkel.

FOTO: YVES HERMAN / REUTERS/ Scanpix Baltics

Prantsusmaa ja Saksamaa liider on erimeelt Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri mantlipärija küsimuses ajal, mil Brüsselis algab Euroopa Liidu mitteametlik tippkohtumine. 

Euroopa Liidu liikmesriikide liidrid kogunesid teisipäeval Brüsselisse, et valimiste järel ühenduse institutsioonidele uusi juhte otsima hakata.

Euroopa Komisjoni presidendi Junckeri ametiaeg saab läbi 31. oktoobril. 

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles teisipäeval tippkohtumisele saabudes, et tema eelistab Komisjoni eesotsas näha praegust konkurentsivolinikku Taanist Margrethe Vestagerit, prantslast Michel Barnieri, kes on juhtinud EL-i Brexiti läbirääkimisi Suurbritanniaga või vasaktsentristist Frans Timmermansi. 

Saksa kantsler Angela Merkel toetab Saksa poliitikut Manfred Weberit, kes on juhtinud Euroopa Parlamendi suurimat fraktsiooni Euroopa Rahvaparteid (EPP) alates 2014. aastast. 

«Mina kui EPP perekonna liige toetan muidugi Manfred Weberit,» ütles Saksa valitsusjuht. 

Äsjaste Euroopa Parlamendi valimiste tulemused andsid senisest killustatuma europarlamendi, ehkki euroskeptikute ja paremäärmuslaste tugev esiletõus suudeti ära hoida. Senisest enam on aga parlamendis võimu liberaalidel ja rohelistel.

Varasemates parlamentides oli Sotsialistidel ja Demokraatidel (S&D) ja konservatiivide Euroopa Rahvaparteil (EPP) parlamendis piisavalt kohti, et enamus moodustada. Nüüd tuleb neil toetuda Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidule (ALDE) või rohelistele.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles