Belglaste kuningas kohtus flaami paremäärmuslaste juhiga

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Belglaste kuningas Philippe kolmapäeval Brüsselis presidendipalee ees flaami paremäärmuslaste erakonna Vlaams Belang liidrit Tom Van Griekenit tervitamas.
Belglaste kuningas Philippe kolmapäeval Brüsselis presidendipalee ees flaami paremäärmuslaste erakonna Vlaams Belang liidrit Tom Van Griekenit tervitamas. Foto: EPA/Scanpix

Belglaste kuningas Philippe I kohtus kolmapäeval valitsuse moodustamise kõnelusteks flaami paremäärmuslaste juhiga ning see on esimene kord pärast 1936. aastat, kui Belgia monarh mõne paremäärmusliku partei esindaja vastu võtab.

Kuningapalee teatas kohtumisest 32-aastase Tom Van Griekeniga, kelle erakond Vlaams Belang tuli pühapäevastel valimistel Flandrias üllatuslikult teiseks.

Belglaste kuninga ülesanne on tegutseda vahendajana valitsuskoalitsiooni loomisel, mis on hollandi- ja prantsuskeelseks kogukonnaks jagunenud riigis sageli väga keeruline.

Vlaams Belang tuli Flandrias teiseks, jäädes alla enam peavoolu kuuluvale flaami rahvusparteile N-VA.

Van Grieken oli enne kohtumist flaami meediale öelnud, et võtab kuninga kutse kindlasti vastu, kui peaks selle saama. «Kui tahad, et sind austataks, tuleb endal austust üles näidata, see on mõlemapoolne,» sõnas ta.

Euroopa Parlamendis on Vlaams Belang pühapäevastel valimistel Prantsusmaal napi võidu saanud paremäärmuslase Marine Le Peni Rahvusliidu liitlane. 

Belgia valitsuse moodustamise läbirääkimised tõotavad taas tulla äärmiselt keerulised, sest prantsuskeelses Valloonias võitsid valimised sotsialistid ja rohelised.

Kuningas Philippe on pidanud uue koalitsiooni üle läbirääkimisi juba mitme erakonna juhiga ning palunud peaminister Charles Michelil uue valitsuse moodustamiseni kohusetäitjana ametisse jääda.

Tagasi üles