N, 21.09.2023

Venelaste palk langeb kuuendat aastat järjest

Facebook
Comments 1
Venemaa statistikaameti andmetel ei suuda ligi pooled vene perekonnad lubada endale midagi peale toidu ja riiete. Samal ajal ennustavad majanduseksperdid, et elanike sissetulekud jätkavad kahanemist.
Venemaa statistikaameti andmetel ei suuda ligi pooled vene perekonnad lubada endale midagi peale toidu ja riiete. Samal ajal ennustavad majanduseksperdid, et elanike sissetulekud jätkavad kahanemist. Foto: OLGA MALTSEVA / AFP / Scanpix

Ligi pooled Venemaa perekonnad ütlevad, et neil on piisavalt raha vaid toidu ja riiete jaoks ning suuremaid väljaminekuid, näiteks mööblile ja kodutarvetele, nad teha ei saa. Selline teade Venemaa statistikaameti poolt tuleb samal ajal majandusteadlaste ennustusega, et venelaste sissetulekud kahanevad käesoleval aastal kuuendat aastat järjest.

Venemaa statistikaameti Rosstat avaldatud andmete kohaselt suutis 2018. aasta teises kvartalis 48,2 protsenti Venemaa perekondadest lubada endale vaid toitu ja riideid ning neil polnud võimalik teha suuremaid väljaminekuid, näiteks osta nutitelefoni või külmkappi.

Rahamuredega kimpus perekondade arv on suur, aga langes siiski tunamullusega võrreldes. Siis oli kehvas majanduslikus seisus 49,8 protsenti kõikidest perekondadest.

Kõige enam seisid majandusraskustega silmitsi noored ja pensionärid. 

Statistikaameti andmetel on kõigist perekondadest 15 protsenti sellised, kus raha jagub vaid toidule ning riiete soetamine ja kommunaalarvete tasumine on tõsine väljakutse.

Majandusprobleemid on mõjunud negatiivselt president Vladimir Putini populaarsusele.

Kui tema kaht esimest ametiaega aastatel 2000 kuni 2008 saatis Venemaa nafta- ja gaasiekspordist tõukunud majanduskasv, siis nüüd on madalamad kütusehinnad maailmaturul ja lääneriikide kehtestatud sanktsioonid seoses Krimmi annekteerimise ning Ida-Ukrainas toimuva sõjaga toonud kaasa majanduslanguse. 

Täna toimunud arutelul ennustasid majanduseksperdid, et venelaste sissetulekud kahanevad käesoleval aastal kuuendat aastat järjest, kirjutas väljaanne The Moscow Times.

«Me ei peaks eeldama, et rahva sissetulekud sel aastal kasvavad,» ütles Moskva kõrgema majanduskooli professor Igor Nikolajev. 

«On lihtne reegel: kui majandus ei kasva, ei ole põhjust kasvada ka palkadel,» sõnas Nikolajevi prognoosi toetuseks tema kolleeg Vladimir Gimpelson, kes juhibb majanduskooli tööjõu-uuringute osakonda.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles