Euroopa Komisjon soovitab Albaania ja Põhja-Makedooniaga kohe kõnelusi alustada

Copy
Johannes Hahn pressikonverentsil.
Johannes Hahn pressikonverentsil. Foto: EPA/Scanpix

Euroopa Komisjon soovitas täna Euroopa Liidul alustada kohe Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumiskõnelusi, sest nad on nõutud reformid läbi viinud.

Balkani riigid Albaania ja Põhja-Makedoonia EL-iga liitumist on pidurdanud ühenduse avaliku arvamuse ja poliitikute, eriti prantslaste tõrjuv hoiak uute liikmete vastuvõtmise suhtes.

Eriti kannatamatuks on muutnud Tirana. Peaminister Edi Rama hoiatas aprillis AFP-le antud usutluses, et viivitus tuleb kahjuks kogu Balkanile ning võib piirkonnas taas vanad vastuolud esile tuua.

EL-i liikmesriigid otsustasid eelmisel aastal alustada mõlema riigiga liitumiskõnelusi tänavu juunis, kui nad on täitnud tingimused, millest tähtsaimaks on edusammud võitluses kuritegevuse ja korruptsiooniga.

Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn ütles riikide edusammudest teatades, et nii Albaania kui Põhja-Makedoonia on astunud pika sammu ning liikmesriigid peavad nüüd omalt poolt tegudega avastama.

«Mõlemad riigid on viinud läbi reformid, eriti valdkondades, mille ülemkogu 2018. aasta juunis üksmeelselt esile tõstis. Selle põhjal soovitab komisjon ülemkogul avada liitumiskõnelused mõlema riigi - nii Albaania kui Põhja-Makedooniaga,» ütles Hahn.

«Usaldusväärsuse säilitamiseks peab EL oma kohustustest kinni pidama ning vastama selgelt ja positiivselt, kui riigid oma kohustused täidavad.»

EL-i liidrid vaevad komisjoni soovitust eeldatavasti juunis Brüsseli tippkohtumisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles