Itaalia Viie Tähe Liikumine jätkab senise juhiga

Itaalia asepeaminister ja Viie Tähe Liikumise liider Luigi Di Maio (keskel).

FOTO: Reuters/ScanPix

Itaalia eliidivastane Viie Tähe Liikumine (M5S) toetas eilsel hääletusel Luigi Di Maio jätkamist erakonna juhina, hoolimata selle põrumisest Euroopa Parlamendi valimistel.

Tema jätkamist pooldas umbes 80 protsenti neist, kes M5S-i veebplatvormil hääle andsid, ilmnes M5S-i ametlikust blogist.

M5S valitseb koalitsioonis Matteo Salvini parempopulistliku Põhjaliigaga, mis võttis "Itaallased ennekõike" kampaania toel valimistel ülekaaluka võidu, andes sellega hoobi nii M5S-ile kui valitsuse stabiilsusele

"Teie otsustate. Ma palun panna hääletusele oma rolli erakonna juhina," kirjutas Di Maio kolmapäeval blogis, kutsudes inimesi hääletama.

"Kui liikumine uuendab oma usku minusse, siis asume tööle .... veelgi suurema pühendumuse ja otsustavusega," märkis ta.

"Ma lubasin liikumise valitsusse viia ja me tegime seda. Ma ei andnud endast kunagi vähem kui 100 protsenti."

Di Maiot toetas 44 850 parteiliiget, vastu oli 11 300.

Europarlamendi valimised keerasid erakondade kaalu valitsuskoalitsioonis pea peale. Üldvalimistel 32,5 protsenti häältest saanud M5S suutis pühapäeval koguda vaid 17 protsenti, Põhjaliiga seevastu 34 protsenti häältest.

M5S-i juhti on kritiseeritud, et ta on võtnud enda peale liiga palju, täites üheaegselt kolme rolli -- parteijuhi, asepeaministri ning majandusarengu-, töö- ja sotsiaalpoliitika ministrina.

Di Maio hinnangul põhjustas M5S-i kesise tulemuse madal valimisosalus, aga ka Põhjaliiga mudaloopimine, millele ei reageeritud piisavalt kiiresti.

Di Maiole avaldas kolmapäeval toetust ka M5S-i asutaja koomik Beppe Grillo, kes on säilitanud oma mõju erakonnas, vaatamata poliitikast lahkumisele.

"Liikumine sai lüüa ja peab reageerima," kirjutas ta oma veebiküljel.

Samas märkis Grillo, et teda haavavad need M5S-i liikmed, kes käituvad nagu oleks langenud rahvusvahelise ettevõtte müüginumbrid.

"Luigi pole toime pannud mingit kuritegu, pole segatud mingisse skandaali. Ta peab jätkama võitlust," lisas Grillo.

Tagasi üles