WP: migrandilapsi hoitakse USA piirivalverajatistes lubatust kauem

Piirimüür USA-Mehhiko piiril Santa Teresa lähistel.

FOTO: PAUL RATJE / AFP / Scanpix

USA piirivalve ülerahvastatud rajatistes hoitakse sadu alaealisi lapsi kauem, kui seadus lubab, kirjutab Washington Post.

Vanemateta piiri ületanud alealisi tohib kinnipidamiskeskustes hoida maksimaalselt 72 tundi. Seejärel tuleb nad üle viia parematesse tingimustesse. 

Washington Posti allikate andmeil on osa lapsi olnud neis hoonetes üle nädala. Ühe ametiisiku sõnul on pooled seal praegu viibivatest lastest ehk umbes tuhat olnud seal kauem kui 72 tundi.

Teine ametiisik rääkis, et üle 250 12-aastase või noorema lapse hoitakse keskustes keskmiselt kuus päeva. 

Rio Grande Valley kinnipidamiskeskuses ei ole näiteks voodeid, sest see on mõeldud vaid ajutiseks majutamiseks. Ametnike sõnul magavad lapsed seal põrandal mattide peal. 

Piirivalve andmeil on oktoobrist saadik kinni võetud ligi 45 000 ilma hooldajata piiri ületanud last.

Ühendriikide administratsiooni sõnul on hooldajata saabunud lapsed kõige halvemas olukorras olevad migrandid. Nad on altid haigustele, psühhotraumadele ja ärakasutamisele. 

Piirivalve sõnul ei piisa neil ressursse, sest migrante tuleb piirile sedavõrd palju. Näiteks pidasid USA piiriametnikud aprillis kinni 110 000 Mehhikost saabunud migranti ehk rohkem isegi märtsist, mil tabatud migrantide hulk oli 2007. aastast alates suurim. 

Ebaseaduslike piiriületuste hulk on mullusega võrreldes enam kui kahekordistunud ja võib samas tempos jätkudes küündida aasta lõpuks üle miljoni. 

Suur osa Ühendriikidesse saabuvatest migrantidest on pagenud Kesk-Ameerika riikidest vaesuse ja vägivalla eest. 

Tagasi üles