R, 9.06.2023

Mehhiko presidendi sõnul on ta valmis Trumpiga tariifide üle rääkima

Facebook Twitter
Comments
Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador pressikonverentsil presidendipalees.
Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador pressikonverentsil presidendipalees. Foto: GUSTAVO GRAF MALDONADO / REUTERS

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador ütles teisipäeval, et on valmis USA presidendi Donald Trumpiga tariifide kehtestamise osas kõnelusi pidama, kui see peaks vajalikuks osutuma.

"Kui vaja, siis me teeme seda," ütles Obrador, kui temalt küsiti, kas ta on valmis Trumpiga probleemi lahendamiseks isiklikult kohtuma.

"On väga tõenäoline, et me jõuame kokkuleppele. Kõnelused on selliste küsimuste lahendamiseks õige tee," lisas riigipea.

Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard väljendas varem päeval Washingtonis ajakirjanikele sama arvamust. Ebrardi hinnangul on olemas väga suur tõenäosus, et läbirääkimised USA presidendi Donald Trumpi ähvardatud tariifide vältimiseks õnnestuvad.

"Ma arvan, et läbirääkimistel on 80 protsenti meie kasuks, 20 protsenti on võimalus, et kohe praegu kokkuleppele jõudmine võib raskeks osutuda," ütles Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard Washingtonis ajakirjanikele.

Ebrard kohtub kolmapäeval USA välisministri Mike Pompeoga. Ta ise arvab, et jutuajamine tuleb tõenäoliselt pikk, kuid viljakas.

Mehhiko kaubandusläbirääkija Jesús Seade kohtub juba teisipäeval USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeriga, kellega koos juhiti kõnelusi uue Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe üle.

Trump hoiatas eelmisel nädalal, et kui Mehhiko ei pidurda oluliselt illegaalset sisserännet Ühendriikidesse, kehtestatakse kõigile Mehhikost saabuvatele kaupadele tariifid.

Algust tehakse 10. juunil viie protsendiga ja oktoobriks tõusevad need 25 protsendini.

Mehhiko jaoks on kaalul väga palju, sest 2018. aastal eksporditi Ühendriikidesse 346 miljardi dollari väärtuses kaupu autodest ja autoosadest arvutiteni. Ekspordimahult jäi USA alla vaid Hiinale.

Mehhiko ametnikud kiirustasid Washingtoni kriisi lahendama.

Trump hoiatas teisipäeval veelkord Mehhikot, et see peab peatama Ühendriikidesse pürgivate migrantide invasiooni.

"Mehhiko peab jõulisemalt tegutsema ja peatama selle pealetungi, selle invasiooni meie riiki," lausus Trump Londonis ühisel pressikonverentsil Briti peaministri Theresa Mayga. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles