Saada vihje

Venemaa ja Hiina tõkestasid Sudaani hukkamõistva ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sudaani julgeolekutöötajad Hartumis.
Sudaani julgeolekutöötajad Hartumis. Foto: - / AFP

Venemaa ja Hiina tõkestasid teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, millega oleks hukka mõistetud Sudaani võimude tegevus ja kutsutud üles vägivalla viivitamatule lõpetamisele.

Ühisavaldust soovisid Suurbritannia ja Saksamaa ning sellega oleks Sudaani võimudele saadetud üleskutse jätkata kõnelusi protestiliikumisega, et leida üheskoos lahendus praegusele kriisile.

Hiina oli kindlalt avalduse vastu ja Venemaa pani ette ära oodata Aafrika Liidu hinnang Sudaanis toimuvale.

Venemaa asesuursaadik Dmitri Poljanski ütles, et avaldus pole tasakaalus ja rõhutas vajadust kujunenud olukorras ettevaatlikult tegutseda.

"Me ei saa toetada tasakaalustamata avaldust. See muudab asjad vaid veel hullemaks," märkis Poljanski pärast kahetunnist kohtumist ajakirjanikele.

USA, Suurbritannia ja Norra taunisid teisipäeval ühisavalduses Sudaani viimase aja sündmusi ja sõjaväejuhtide plaani korraldada valimised pärast meeleavalduste jõuga mahasurumist.

"Sudaani rahvas väärib reeglitepärast võimu üleminekut, mida juhivad tsiviilisikud, kes suudavad tagada tingimused vabadeks ja ausateks valimisteks ning mitte sõjaväenõukogu julgeolekujõudude pealesunnitud kiirustatud valimisi," kirjutati avalduses.

Sudaani valitseva sõjalise nõukogu juht Abdelfattah al-Burhan teatas teisipäeval, et otsustati tühistada varasemad kokkulepped protestiliikumisega ja korraldada valimised üheksa kuu jooksul.

"Sõjaväenõukogu otsustas lõpetada kõnelused ja korraldada valimised järgmise üheksa kuu jooksul," kinnitas kindral varahommikul televisioonis edastatud pöördumises.

Pealtnägijate ja protestiliidrite sõnul hakkasid Sudaani julgeolekujõud esmaspäeval tulistama Hartumis istumisstreikijate põhilaagris, mis asus sõjaväe peakorteri ees, ning süütasid seal telke. Surma sai vähemalt 35 inimest.

Burhan ütles, et osa verevalamise süüst lasub meeleavaldajaid esindaval koalitsioonil.

Tagasi üles