Ameerika politoloogi sõnul võib USA-Venemaa konflikt alguse saada Ukrainast

Venemaa kontinentidevaheline tuumarakett Topol-M.

FOTO: SCANPIX

Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vaheline sõjaline konflikt võib alguse saada Ukrainast, leiab Columbia ülikooli tuntud politoloogiaprofessor Robert Legvold.

«Relvastatud konflikti oht on olemas. See võib alguse saada mitte Süüriast ja Lähis-Idast vaid Euroopast. Ning see ei ole seotud USA murega, et Venemaa võib hõivata osa Eesti territooriumist,» ütles Legvold Venemaa uudisteagentuuri RIA Novosti teatel rahvusvahelisel tuumakatastroofide ennetamise foorumil.

Legvoldi sõnul võib kahe suurriigi konflikt eskaleeruda pigem Ukraina piiridel, Valgevenes või mõnes muus piirkonnas, mis jääb NATO ja Venemaa vahele.

Politoloogiaprofessor soovitas konflikti vältimiseks tõsta Ühendriikide ja Venemaa vahelist usaldust, mille aga muudab keeruliseks USA riigistruktuuride erinev lähenemine. USA-s on president Donald Trump, seal on Venemaa vastaseid sanktsioone toetav Kongress, Riigidepartemang ja Pentagon, märkis Legvold.

Tema sõnul algas 2014. aasta Ukraina kriisi järel «külma sõja» uus etapp, mis erineb oluliselt suurriikide eelmisest vastaseisust. Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide vaheliste pingete ajajärgul olid riikide vahel siiski majanduslikud suhted, nüüd aga kasutatakse surve avaldamiseks eelkõige majanduslikke hoobasid, ütles Legvold Venemaa-vastastele sanktsioonidele viidates.

Legvold viitas ka sellele, et 1990-ndatel aastatel arutasid Venemaa ja USA kõrgel tasemel ideed luua euroatlantiline ühendus Vancouverist Vladivastokini, mis täna kuuluks fantastika valdkonda.

Robert Legvold on maailmanimega politoloog, kes aastatel 1986-1992 juhtis Columbia ülikooli Nõukogude Liidu uuringute keskust. 2009-2012 oli ta Euroatlantilise julgeolekuinitsiatiivi direktor, mida toetas Carnegie fond.

Tagasi üles