Sudaani meeleavalduste mahasurumisel on surma saanud 60 inimest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sudaani meeleavaldajad esmaspäeval Hartumis relvajõudude peakorteri ees ajal, kui sõjavägi ajas laiali istumisprotesti.
Sudaani meeleavaldajad esmaspäeval Hartumis relvajõudude peakorteri ees ajal, kui sõjavägi ajas laiali istumisprotesti. Foto: AFP / Scanpix

Sudaani julgeolekujõud on meeleavaldusi laiali ajades tapnud kahe päeva jooksul 60 inimest, ütles protestijaid toetav arstide ühendus kolmapäeval.

Sudaani arstide keskkomitee eelmine ohvrite arv pärines esmaspäevast, selleks ajaks oli nädalaid kestnud istumisprotestide laialiajamise käigus tapetud 40 inimest.

Komitee sõnul peavad nad «veresauna eest vastutavaks (sõjaväe)nõukogu üksusi».

Protestijad on varem süüdistanud meeleavalduste julmas mahasurumises kiirreageerimisjõude, mille komandör on valitseva sõjaväenõukogu aseesimees.

Pärast protestide mahasurumist teatas sõjaväenõukogu, et loobub kõigist varem protestijuhtidega sõlmitud kokkulepetest tsiviilvõimule üleminekuks.

Protestijad lükkasid omakorda tagasi kindralite lubaduse üheksa kuu jooksul valimised läbi viia.

Kolmapäeval tõkestasid sajad Hartumi Bahri eeslinna elanikud tänavad barrikaadidega ja ootavad vaikselt nende juures, ütles üks kohalviibija AFP-le. Eemalt on kuulda tulistamist.

Varahommikul kostis tulistamist linnaosast, kus paikneb mitu saatkonda.

Detsembris alanud proteste juhtiv Sudaani kutsetöölise liit (SPA) on nimetanud Hartumis sõjaväe peakorteri ees peetud istumisprotesti laialiajamist «veresaunaks» ning kutsunud sudaanlasi kodanikuallumatusele sõjaväenõukogu kukutamiseks.

Sudaani sõjavägi kukutas veteranpresident Omar al-Bashiri 11. aprillil, pani riiki valitsema 10-liikmelise sõjaväenõukogu ning pidas seejärel kuni esmaspäevani protestiliikumise katusorganisatsiooniga Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest kõnelusi üleminekuks tsiviilvalitsusele. 

Tagasi üles