Euroopa Komisjon plaanib Itaalia võla tõttu rikkumismenetlust

Itaalia siseminister Matteo Salvini ja peaminister Giuseppe Conte.

FOTO: GUGLIELMO MANGIAPANE / REUTERS / SCANPIX

Euroopa Komisjon tegi täna ettepaneku alustada Itaalia suhtes ametlikult rikkumismenetlust riigi kasvava eelarvedefitsiidi ja võlakoorma tõttu. 

Kui eurotsooni rahandusministid peaksid heaks kiitma komisjoni ettepaneku alustada Itaalia suhtes distsiplinaarmenetlust, ootab Roomat rahatrahv kuni 0,2 protsendi ulatuses riigi sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ehk üle 3 miljardi euro.

«Me jõudsime otsusele, et Itaaliale on tagatud võlast põhjustatud ülemäärase defitsiidi protseduur,» ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis, kuid lisas, et otsuse peavad heaks kiitma liikmesriikide ministrid.

Itaalia parempopulistist siseminister Matteo Salvini lubas laupäeval eelarvevaidluses Euroopa Komisjoniga mitte järele anda.

«Järgmisel nädalal ütlen Brüsselile: «Teeme, mida itaallased nõuavad: vähem makse ja rohkem töökohti»,» hoiatas Salvini. «Kui nad keelduvad, siis vaatame, kes on kangekaelsem.»

Brüsseli surve võib aga valitsuskoalitsioonile saatuslikuks saada.

Salvini paremäärmusliku Põhjaliiga ja populistliku Viie Tähe Liikumise koalitsioonis valitsevad Brüsseli rünnaku puhul käitumises sügavad erimeelsused. Peaminister Giuseppe Conte on lubanud tagasi astuda, kui nääklused ei lõppe.

Itaalia riigivõlg on suur probleem, see ulatub 2,3 triljoni euroni, moodustades 132,2 protsenti SKP-st. EL-is kehtestatud lagi on 60 protsenti.

Tagasi üles