Hiina pandadiplomaatia tõi Putini näole naeratuse

Vladimir Putin ja Xi Jinping Moskva loomaaias.

FOTO: Alexander Vilf / AP / Scanpix

Hiina president Xi Jinping andis Moskva loomaaiale üle kaks pandat. Tseremoonial viibinud Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on tegu märgiga süvenevast usaldusest ja austusest kahe riigi vahel.

Xi andis bambuskarud Ru Yi ja Ding Dingi üle pärast kõnelusi Putiniga. Kolmepäevase visiidi alguses nimetas Xi Putinit enda parimaks sõbraks.

Riigijuhtide loomaaeda saabudes bambust närinud pandad hakkavad elama spetsiaalselt neile ehitatud alal. Ametlikult laenas Peking loomad Moskvale 15 aastaks ühise teadusprojekti raames.

Putinile kingitud panda. 

FOTO: Sputnik / Reuters / Scanpix

Xi külastab Venemaad ajal, mil Moskva suhted lääneriikidega on tõsises madalseisus ning Pekingi suhetes Washingtoniga on ilmnenud mõrad kaubandussõja tõttu.

Nii Venemaa kui Hiina tahavad näidata, et nende omavahelised suhted paranevad. Samal ajal on lääneriikide liidrid kogunenud Prantsusmaale, et mälestada Normandia dessandi 75. aastapäeva. Putinit üritusele ei kutsutud ning president ei teinud sellest suurt numbrit. Ta põhjendas: «Me ei kutsu samuti kõiki kõigile üritustele. Miks peaks ma kõikjale kutsutud olema?»

«Viimase kuue kuu jooksul oleme kohtunud pea 30 korda...Putin on mu parim sõber ja hea kolleeg,» sõnas Xi. Kommentaari avaldas Kremli veebileht.

Putin tänas Xid pandade Moskvale usaldamise eest. «Venemaal on tegu žestiga, mis näitab erilist austust ja usaldust. Kui me räägime pandadest, siis on meil alati naeratus näol. Võtame selle kingituse vastu suure austuse ja tänutundega.»

Putin lisas, et pandad on Hiina rahvuslik sümbol ja seetõttu hinnatakse sõpruse märki eriti kõrgelt. Pandad kingiti Venemaale aprilli lõpus, mil Putin Pekingis käis. Avalikkusele tehti uudis teatavaks eile.

Xi Jinping ja Vladimir Putin Moskvas. 

FOTO: Sputnik / Reuters / Scanpix

Tagasi üles