Kasahstanis valitakse pikaaegse presidendi mantlipärijat

Kasahstani presidendikandidaat Kassõm-Žomart Tokajev (kollase salliga) ning riigi endine president Nursultan Nazarbajev kätlemas valimisüritusel.

FOTO: Aleksei Filippov / AP / Scanpix

Kasahstanis valitakse täna esimest korda 30 aasta jooksul uus president, kindlat võitu ennustatakse eksliidri Nursultan Nazarbajevi väljavalitud mantlipärijale Kassõm-Žomart Tokajevile. 

Endine senati spiiker ja diplomaat Tokajev käskis aprillis korraldada uued presidendivalimised pärast seda, kui riigi senine president Nursultan Nazarbajev ameti üllatuslikult maha pani ja Tokajevist presidendi tegi.

Nazarbajev (78) pole küll enam president, kuid arvatakse, et ta on jätkuvalt 18 miljoni elanikuga riigi de facto juht.

Tokajevi kuus vastaskandidaati on Kasahstanis vähetuntud. Tokajevi toetuseks on aga käivitunud üleriiklik toetuskampaania, kirjutas uudisteagentuur AFP. 

Mõttekoja Kasahstani Majandusuuringute Büroo juhi Kassõmhan Kapparovi sõnul ei saa valimisi legitiimseks pidada. Valitsus julgustab Kapparovi väitel avaliku sektori töötajaid nagu arste ja õpetajaid Tokajevi poolt hääletama. Tema kampaania vabatahtlikud saavad reaalsuses riigilt tasustatud, lisas ta.

Eelmisel aastal protestiaktsioonil osalemise katse üle vangistatud Almatõ elaniku Temudžin Duisenovi arvates teatati valimistest aprillis, et opositsioonil poleks aega valimisteks valmistuda. 

«Mitte ükski kandidaat, keda ma tahaksin toetada, ei suudaks valmistuda valimiskampaaniaks (kahe kuuga),» ütles ta. 

Nazarbajevi põhirivaal, välismaale põgenenud pankur Muhtar Abljazov ja tema keelustatud liikumine Kasahstani Demokraatlik Valik (DCK) ärgitab inimesi olema vastu kõikidele kandidaatidele.

Tokajev lubab, et otsustav sõna poliitikaloomes jääb Nazarbajevile. Viimane on eluks ajaks määratud Kasahstani julgeolekunõukogu esimeheks ning on põhiseaduses põlistatud tiitliga Riigi Juht.

Valitsusmeelse partei nimel osaleb valimistel ka ainus naiskandidaat Danija Jepajeva. Ainus valitsust avalikult kritiseerinud kandidaat on ajakirjanik Amiržan Kossanov, kirjutas AFP.

Tagasi üles