Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Venemaal kerkivad Vladimir Putini hauakivid

Vladimir Putin. FOTO: YURI KADOBNOV / AFP / Scanpix

Mitmes Venemaa linnas on püstitatud president Vladimir Putini pildiga hauakivid. Viimati avastati üks selline Edela-Venemaal asuvas Voronežis, kirjutab RFE/RL.

«Putin V.V. 1952-2019. Uskumatu varas ja valetaja. Poliitiline laip,» seisis Voroneži hauakivil. Esimene pilt sellest avaldati 5. juunil Agit Rossija Twitteri kontol. Agit Rossija nimetab end agitatsiooni, uudiste ja tänavaprotestide föderaalkanaliks.

Märtsist alates on vähemalt kaheksas linnas püstitatud Putini pildiga hauakivid ning tegu paistab olevat koordineeritud protestikampaaniaga.

Esimesed hauakivid avastati 10. märtsil Tatarstanis Naberežnõje Tšelnõ linnas. Väidetava seotuse tõttu peeti kinni kaks aktivisti.

Veidi hiljem püstitati hauakivid ka Moskvas, Saksamaa pealinnas Berliinis ja Peterburis. Neist viimases toodi hauakivi kuulsa Iisaku katedraali ette ning sellega koguti hulgaliselt tähelepanu.

Agit Rossija on mõnede hauakivide eest vastutuse võtnud. Aprillis Meduzale intervjuu andnud liikumise kõneisiku Grigori Kudrjavtsevi sõnul püütakse kompenseerida seda, et Venemaal toimub vähe meeleavaldusi.

«Meie liikumine on kogukond, mis toob kokku erinevas vanuses ja erinevate poliitiliste vaadetega inimesed. Neid ühendab ühine soov võidelda diktatuuri, totalitarismi ja Putini propaganda vastu,» ütles Kudrjavtsev Meduzale. Agit Rossija taga olevad inimesed eelistavad jääda anonüümseks.

Liikumise kõige silmapaistvam aktsioon toimus eelmise aasta detsembris, mil Peterburi metroojaamadesse kleebiti Putinit ja peaminister Dmitri Medvedevit kujutavad plakatid. Plakatitel näidati nääritervitusi edastavaid liidreid ning juures oli tekst «Meie kingituseks teile on hinnatõus, kommunaalteenuste kallinemine, gaasihindade tõus ja pensioniea tõstmine.» Plakatitega protesteeriti Venemaa valitsuse viimaste kuude kõige vastuolulisemate otsuste vastu.

Kreml üritab järjest enam teisitimõtlejaid survestada, kuid hetkel pole selge see, milline karistus saab osaks hauakivide püstitajatele.

Venemaa sotsiaalmeediavõrgustiku VK kasutajad teatasid märtsis, et VK on asunud hauakividest üles laetud pilte eemaldama. Sotsiaalmeediaplatvormi kõneisik ütles toona Meduzale, et VK sai piltide osas kaebusi, sest mõnede kasutajate jaoks olid need eksitava sisuga. Pole selge, kes väidetavate eksitava sisuga piltide osas kaebusi esitasid.

Tagasi üles
Back