ÜRO JN pikendas EL-i missiooni Liibüa relvaembargo jõustamisel

Saksa fregatt Augsburg jõudmas kodusadamasse 2019. aasta veebruaris pärast osalemist Vahemerel operatsioonis Sophia.

FOTO: FOCKE STRANGMANN / EPA / SCANPIX

ÜRO Julgeolekunõukogu pikendas eile Euroopa Liidu missiooni Liibüa relvaembargo jõustamisel ja kutsus tegutsema jõulisemalt relvade smugeldamise takistamiseks.

Julgeolekunõukogu otsustas ühehäälselt pikendada operatsiooni Sophia 2020. aasta juunini.

Otsus langetati rohkem kui kaks kuud pärast seda, kui Liibüa väepealiku Khalifa Haftari üksused alustasid pealetungi Tripoli vallutamiseks, kus asub ÜRO-tunnustatud valitsus.

Saksamaa ütles julgeolekunõukogus, et ÜRO relvaembargot rikkudes Liibüasse toimetatud relvad on olnud peamine takistus lahingute lõpetamiseks Tripolis ja poliitiliste kõneluste taasalustamiseks.

«Näivalt piiramatu relvade tarnimine toidab ekslikku arvamust konflikti sõjalisse lahendamisse ja aitab kaasa (konflikti) osapoolte soovimatusele leppida kokku relvarahus ja jätkata poliitilist protsessi,» ütles Saksa suursaadiku asetäitja Jürgen Schulz.

Asesuursaadiku sõnul tuleb leida teed, kuidas relvaembargot tõhusalt jõustada.

Prantsusmaa ütles, et relvaembargo jõus hoidmine on «praegu suurem prioriteet kui kunagi varem» ning Suurbritannia hoiatas, et relvade vool Liibüasse kahjustab väljavaateid relvarahuks.

ÜRO resolutsioon lubab EL-i alustel kontrollida Vahemerel laevu, mida kahtlustatakse relvade smugeldamises Liibüasse.

EL peatas aga märtsis merepatrullid ja korraldab ainult õhuvaatlusi.

EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini on kutsunud Euroopa riike saatma oma sõjalaevad tagasi Vahemerele, et aidata kaasa embargo jõustamisele.

Tagasi üles