USA süüdistab Omaani lahe rünnakutes Iraani
Täiendatud 17.44!

Tulekahju tankeri Norra tankeri Front Altair pardal.

FOTO: Handout / Reuters / Scanpix

Omaani lahes rünnati kaht tankerit, millest üks kuulub Norra firmale. Alustelt on evakueeritud 44 meeskonnaliiget. 

Norra merendusamet teatas täna, et Omaani lahes Araabia Ühendemiraatide ja Iraani vahel langes rünnaku ohvriks Norra tanker Front Altair, mille pardal kärgatas kolm plahvatust. Keegi meeskonnaliikmetest viga ei saanud.

Teine samas piirkonnas toimunud rünnak pandi toime Singapuri aluse Kokuka Courageous vastu, milles sai viga üks inimene.

Norra ettevõtte Frontline teatel ei ole Front Altairi pardal tekkinud suurt põlengut suudetud kustutada.

Front Altairi lastiks on 75 000 tonni ligroiini ehk toorbensiini.

«Ma saan kinnitada, et laev EI OLE uppunud,» kirjutas firma Frontline peadirektor Robert Hvide Macleod AFP-le saadetud tekstisõnumis vastuseks Iraani meedia varasematele väidetele.

Väidetavalt on aluse keres veepiirist üleval pool suur auk, kuid kütust ei ole ettevõtte Frontline sõnul merre lekkinud.

Meedia ja Taiwani merendusettevõtte väitel oli üht tankerit tabanud torpeedo ja teisel põhjustas plahvatuse magnetmiin. Neid teateid ei ole ametlikult kinnitatud.

USA kaitseministeeriumi ametnik märkis kommentaaris CBS-ile, et äärmise tõenäosusega oli rünnakute taga Iraan.

Ühendriikide ametnik lisas, et USA võimud üritavad koguda sündmuspaigalt piisavalt tõestusmaterjali, et teha kindlaks plahvatusest tekkinud tükkide päritolu. Ametniku sõnul sõltub Ühendriikide võimalik vastus Iraaniga seotud tõestusmaterjali leidmisest ja teiste Lahe riikide meelsusest.

Iraani ametnik kinnitas BBC-le, et Iraan ei ole juhtumitega seotud. «Keegi üritab destabiliseerida suhteid Iraani ja rahvusvahelise kogukonna vahel,» märkis ta.

Laevad saatsid hommikul tunniajase vahega kell 8.50 ja 9.50 välja SOS-signaali, millele vastasid ka USA mereväe 5. laevastiku alused.

Mõlema aluse meeskond on ohutult evakueeritud. Lõuna-Korea firma Hyundai Merchant Marine Co. kinnitas, et selle kaubalaev päästis Hormuzi väinas ühe naftatankeri kõik 23 meeskonnaliiget, kes olid tulekahju puhkemise järel merre hüpanud.

Kaubalaeva Hyundai Dubai meeskonna sõnul kuuldi naftatankeril Front Altair kolme plahvatust, enne kui viimane saatis hädakutsungi.

Hiljem anti päästetud üle Iraani päästelaevale. Agentuuri IRNA teatel evakueerisid Iraani Hormozgani piirkonna merepääste üksused kokku 44 välismaalasest meeskonnaliiget, kes toimetati Bandar-e-Jaski sadamasse.

USA ametniku sõnul on väide 44 meeskonnaliikme evakueerimisest valed, sest ühe aluse meeskonna evakueeris Ühendriikide alus USS Brainbridge.

Norra väljaande Verdens Gangi sõnul koosnes aluse Front Altair meeskond Vene, Gruusia ja Filipiinide kodanikest, ütles ajalehele tankeriomaniku Frontline esindaja.

Alus Kokuka Courageous asub umbes 70 meremiili kaugusel Fujayrah sadamast ja 14 meremiili kaugusel Iraani rannikust.

Tanker Kokuka Courageous seilas Panama lipu all, Front Altair on aga Marshalli saarte lipu all.

Teadaolevalt vedas üks alustest Jaapaniga seonduvaid kaupu.

Iraanis viibib täna kõnelustel Jaapani peaminister Shinzo Abe. Kohtumisel Shinzoga märkis Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif, et rünnak on äärmiselt kahtlane.

Euroopa Liit kutsus riike üles maksimaalsele vaoshoitusele, et vältida olukorra eskaleerumist.

Norra võimud manitsevad kõiki piirkonnas viibivaid laevu erilisele valvsusele ja soovitavad edasiste teadeteni Iraani vetest eemale hoida.

Omaani lahe vahejuhtum tõstis nafta hinda neli protsenti kuni 62,48 dollarini barrelist.

Transpordifirmad DHT Holdings ja Heidmar teatasid, et on seoses juhtumiga peatanud Lahe piirkonnas uute lepete sõlmimise.

Alles eelmisel kuul teatasid Araabia Ühendemiraadid tankeritevastasest sabotaažist, milles kahtlustati Iraani. Teheran on süüdistused tagasi lükanud.

Tagasi üles