Hispaania konservatiivid astusid tõendite hävitamise tõttu kohtu ette

Hispaania konservatiivse Rahvapartei endine majandusjuht ja raamatupidaja Luis Bárcenas.

FOTO: Andres Kudacki / AP / Scanpix

Hispaanias algas täna kohus konservatiivse Rahvapartei (PP) üle, keda süüdistatakse korruptsioonijuhtumiga seotud inkrimineerivat informatsiooni sisaldavate asitõendite hävitamises.

PP-d süüdistatakse arvutite hävitamises ning kolmele endisele parteilasele on esitatud süüdistus nii selles kui tõendite varjamises.

Protsessi keskmes on endisele partei majandusjuhile ja raamatupidajale Luis Bárcenasele kuulunud kõvakettad, millel võis olla infot PP väidetava musta kassa kohta.

Parteid süüdistatakse kõvaketaste kõrvaldamises 2013. aastal, ning väidetavalt puhastas üks süüalustest, erakonna IT-spetsialist José Manuel Moreno need infost.

Kohtu sõnul seisnes tegevus kõvaketaste 35-kordses ülekirjutamises ja nende kriipimises, mis järel visati need minema. 

Sel ajal käis Bárcenase üle juurdlus seoses kahekordse raamatupidamisega, mis olevat kestnud PP-s aastaid. 

Kohus mõistis PP 2018. aasta mais süüdi ebaseaduslikult omastatud raha kasutamises. See tõi kaasa parlamendi umbusaldushääletuse toonase PP peaministri Mariano Rajoy üle ja võimule tuli sotsialist Pedro Sánchez.

Bárcenas mõisteti 33 aastaks vangi ja PP-le määrati 245 000 eurone rahatrahv.

Kohus andis ka käsu alustada protsessi andmete hävitamise asjus, mis nüüd istungiteni jõudis. Bárcenast ja PP endist peasekretäri María Dolores de Cospedali oodatakse kohtusse 20. juunil.

Tagasi üles