Mehhiko avaldas Trumpi rändeleppe "salaprotokolli"

Mehhiko-USA piir Tijuana lähedal.

FOTO: AFP / Scanpix

Mehhiko avaldas eile dokumendi, mida USA president Donald Trump on nimetanud migratsiooni ohjeldamise salaprotokolliks, kuid eitab järeleandmist Ühendriikide nõndanimetatud turvalise kolmanda riigi kokkuleppe nõudmisetele.

Välisminister Marcelo Ebrard vastas Mehhiko kongressis küsimustele ning seadusandjad nõudsid talt üksikasju nädala eest saavutatud kokkuleppe kohta, millega hoiti ära USA imporditollid.

Trump nõuab Ühendriikidesse pürgivate Kesk-Ameerika migrantide peatamiseks Mehhikolt nõustumist «turvalise kolmanda riigi» poliitikaga, mis tähendab, et Mehhiko territooriumile sisenevad migrandid peavad taotlema esmalt asüüli seal, mitte Ühendriikides.

Mehhikos avaldatud «lisaleppe» tekst näib seda käsitlevat. Mehhiko välisministeerium kinnitab aga, et dokument, millele on alla kirjutanud ministeeriumi õigusnõuniku asetäitja ja tema kolleeg USA välisministeeriumist, ei ole siduv kahepoolne kokkulepe.

Ministeeriumi väitel leppisid pooled kokku, et alustatakse kõnelusi sellise siduva kahepoolse kokkuleppe saavutamiseks, milles Mehhiko nõustuks läbi tema territooriumi USA-sse suunduvate kolmandate riikide kodanikud tagasi võtma ja nende pagulastaotlusi menetlema.

Mehhiko on lubanud USA-ga saavutatud kokkuleppe avalikus osas viia lõunapiirile täiendavalt 6000 kaardiväelast ning laiendada asüülitaotlejate tagasivõtmist ajaks, mil USA nende taotlust menetleb.

Kui USA valitsus 45 päeva pärast leiab, et tulemused ei ole piisavad, öeldakse dokumendis, astub Mehhiko valitsus siseriiklike seaduste alusel vajalikke samme kokkuleppe jõustamiseks.

Selleks saab Mehhiko valitsus veel 45 päeva.

Trump lehvitas teisipäeval kokkulepe lisa ajakirjanike ees, et tõrjuda kriitikat, nagu oleks ta Mehhikolt imporditollide vältimise eest liiga vähe välja pressinud.

Fotograafidel õnnestus dokumendilt mõned laused pildile saada, aga täit teksti ei olnud seni avaldatud.

Tagasi üles
Back