Prantsusmaa katsetab noorte riigikaitseteenistust

Prantsuse president Emmanuel Macron.

FOTO: Thierry Breton / imago images / PanoramiC / Scanpix

Kahekümne aasta eest kohustuslikust sõjaväeteenistusest loobunud Prantsususmaa käivitas täna katseks riigikaitseteenistuse, millest võtab osa 2000 noort.

President Emmanuel Macroni lemmikprojekt hõlmab 15-16-aastaseid poisse ja tüdrukuid, kes on kaks nädalat laagris, kus õpitakse esmaabi ja teisi baasoskusi. Järgneb veel kaks nädalat vabatahtlikku tööd.

Macron üllatas 2017. aasta presidendikampaania ajal lubadusega viia sisse kuu aega kestev kohustuslik riigikaitseteenistus, et poisid ja tüdrukud saaksid «otsekogemusi sõjaväeelust».

Sõjavägi reageeris ettepanekule üsna jahedalt, sest see tähendaks miljonite teismeliste kantseldamist sõjaväerajatistes. Seepeale käis valitsus välja kohustusliku kodanikuteenistuse plaani.

Katseks valiti 4000 vabatahtliku hulgast välja 2000, kes suundus pühapäeval üle riigi internaatkoolidesse, puhkeküladesse ja ülikoolide ühiselamutesse.

Iga vabatahtlik lahkub kodunt ja viibib kaks nädalat mõnes teises piirkonnas. Selle aja jooksul peab ta kandma mereväe vormi ja laulma igal hommikul Prantsuse riigihümni «Marseljeesi».

«Integratsioonifaasis» õpetatakse osalejatele esmaabi, kaardilugemist ja muid tarvilikke oskusi.

Järgmise kahe nädala jooksul, mis võib olla suvel, aga ka kooli ajal, tehakse vabatahtlikku tööd mõne vabaühenduse, heategevusorganisatsiooni või kohaliku valitsuse juures.

Macron on propageerinud teenistust kui patriotismi arendamiseks ja ühiskondliku sidususe suurendamiseks vajalikku algatust olukorras, kus riik kipub lõhenema parem- ja vasakleerideks, vaesteks ja rikasteks, usklikeks ja mitteusklikeks.

Tagasi üles