Trump Heights: USA president sai Golani kõrgendikel oma asunduse

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kõnelemas Trump Heightsi avamise tseremoonial.

FOTO: AMMAR AWAD / REUTERS / SCANPIX

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu avas okupeeritud Golani kõrgendikel eile uue juudiasunduse, mille nimeks sai asutusavaldusena USA presidendile Donald Trumpile Trump Heights.

Netanyahu sõnul on tegu tänuavaldusega Trumpi otsusele tunnistada vaidlusaluseid Golani kõrgendikke Iisraeli osana.

«Tegu on ajaloolise päevaga,» lausus Netanyahu eile, kiites Trumpi kui Iisraeli sõpra.

Tseremoonial viibis ka USA suursaadik David Friedman, kes väljendas tänu Iisraeli ilusa žesti eest.

Trump Heightsis pole veel elamute ehitamiseks koppa maasse löödud, kuid Trumpi nime kandev asunduse silt ning Ameerika Ühendriikide lipp on juba püsti. Netanyahu valitsus andis uue kogukonna rajamisele heakskiidu eile, kuid raha selleks pole esialgu eraldatud.

Poliitilised vastased on märkinud, et seadus ei luba uusi asundusi rajada enne Iisraeli uusi valimisis septembris.

«Igaüks, kes loeb väikest kirja selles n-ö ajaloolises otsuses, mõistab, et tegu pole mitte millegi enama kui mittesiduva võltspoliitikaga,» ütles Iisraeli varasem kabinetisekretär Zavi Hauser ajalehele The Times of Israel. «Loodetavasti president Trump ei tea, et tema nime kasutatakse selles avalike suhete trikis.»

Iisraeli ja USA lippudega palistatud tee okupeeritud Golani kõrgendikel, mis viib tulevas Donald Trumpi nime kandva asunduseni.

FOTO: ATEF SAFADI / EPA / SCANPIX

Iisrael hõivas Golani kõrgendikud Süürialt 1967. aastal peetud sõja käigus. Märtsis sai USAst esimene riik, kes tunnistas Iisraeli suveräänsust piirkonnas, mida juudiriik on sisuliselt okupeerinud alates 1981. aastast.

Tagasi üles