Presidendikampaania avakõnes esitles Trump end kui märtrit

Ameerika president Donald Trump Orlandos taasvalimiskampaania avakogunemisel.

FOTO: Mandel Ngan / AFP / Scanpix

USA president Donald Trump alustas eile ametlikult oma 2020. aasta kampaaniaga esitledes end kui mässulist, kes neli aastat tagasi Washingtoni raputas ja keda nüüd demokraadid taga kiusavad.

Rahvarohkel kogunemisel Orlando linnas, Florida osariigis teatas Trump, et osaleb taasvalimistel kui erak, just nagu 2016. aastal. Uue kampaania avamisel võttis president šnitti oma varasemast kampaaniast, kritiseerides oma 2016. aasta konkurenti Hillary Clintonit, meediat ning illegaalset immigratsiooni.

«Koos  astusime katkise poliitilise asutuse vastu ning taastasime rahva juhitud valitsuse,» ütles Trump. «Kuni see meeskond püsib, on meil pikk tee minna, aga meie tulevik ei ole iial olnud helgem,» lisas ta.

Trumpi sõnul muudaks tema demokraatidest vastased Ameerikat radikaalselt, legaliseerides riigi lõuna piirilt tuleva migaratsiooni, et suurendada demokraatide poolt hääletajate arvu. «Demokraadid tahavad hävitada meie riiki ja seda ei juhtu,» ütles Trump.

«Me usume, et meie riik peaks olema pelgupaik seaduskuulelikele kodanikele, mitte kriminaalidest sisserändajatele,» lisas president.

Kaks tosinat demokraate võistlevad partei kandidatuuri eest. Avalikud küsitlused on näidanud, et paljud osariigid, mis ei eelista kindlalt demokraate ega vabariiklasi (swing states) eelistavad demokraatide kandidaate.

Trump kirjeldas oma vastaseid kui «radikaalset vasakpoolset rahvamassi», kes toovad sotsialismi Ameerikasse. «Hääl ükskõik millise demokraadi poolt aitab Ameerikasse tuua radikaalset sotsialismi ja aitab hävitada Ameerika unistust,» rääkis Trump.

Trump avalikustas oma taasvalimiskampaania 60. poliitilisel kogunemisel. Ta võttis kaasa esileedi Melania ning mitu Valge Maja töötajat.

«Täna seisan ma teie ees, et ametlikult alustada oma teise ametiaja kampaaniat. Ma luban, et te ei pea iial minus pettuma,» rääkis Trump.

Tunni ja kakskümmend minutit kestnud kõne vältel kritiseeris Trump võltsuudiseid, kiitis end USA majanduskasvu eest, rääkis, et hoiab Hiinat valvasa pilgu all, lubas kaitsta ameeriklaste õigusi omada tulirelvi ning väljendas soovi alustada kosmosemissiooniga Marsile.

Lisaks kuulutas Trump end ohvriks ja selgitas, miks. Ta kritiseeris Robert Muelleri juurdlust Venemaa sekkumise kohta 2016. aasta valimistel. Juurdlus ei leidnud piisavalt tõendeid, et Trump oleks Moskvaga koostööd teinud. President Trump üritas mitmel korral juurdlust takistada.

«Me elasime läbi poliitika ajaloo suurima nõiajahi. See oli kõik ebaseaduslik katse presidendivalimiste tulemusi ümber pöörata,» sõnas Trump.

Kaks ja pool aastat ametis olnud Trump tõi välja palju positiivseid saavutusi, nagu majanduskasvu ja madala tööpuuduse.

«Kui majandus püsib tugevana, on väga tõenäoline, et Trump valitakse taas presidendiks,» ütles endine vabariiklasest esindajatekoja liige ja Trumpi usaldusisik Newt Gingrich.

Demokraadid on välja toonud palju Trumpi täitmata jäänud lubadusi, nagu ravimihindade alandamise, suurfirmade maksupetuskeemide takistamise või tehaste sulgemise peatamise.

«Donald Trump alustab täna oma uue valimiskampaaniaga. Ameeriklastel on valik, kas me teeme Trumpist erandi või laseme tal fundamentaalselt ja püsivalt meie riigi olemust muuta,» ütles demokraatide favoriidi Joe Bideni kampaania juhataja asetäitja Kate Bedingfield.

Reutersi eelmisel nädalal tehtud küsitluse andmetel pooldas Trumpi 40 protsenti vastanutest, 57 protsenti oli vastu.

Tagasi üles