Guatemala korraldab presidendivalimiste kõikide häälte ülelugemise

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sandra Torres.
Sandra Torres. Foto: Esteban Biba / EPA

Guatemala korraldab pühapäevaste presidendivalimiste kõikide häälte ülelugemise, teatas neljapäeval riigi keskvalimiskomisjon.

Keskvalimiskomisjoni president Julio Solorzoano ütles ajakirjanikele, et andis käsu tulemused "hääl hääle haaval üle kontrollida", et lahendada erimeelsused.

Solorzoano sõnul algab ülelugemine esmaspäeval.

Guatemala presidendivalimiste avavoorus olid pearivaalideks endine esileedi Sandra Torres ja neljakordne presidendikandidaat Alejandro Giammattei. Esialgsete tulemuste kohaselt Torres on suurelt juhtimas.

Viiendaks jäänud kandidaati Thelma Cabrerat toetanud erakond Rahva Vabastusliikumine andis tulemuste osas sisse esimese kaebuse nimetades neid "ilmseks valimispettuseks". Süüdistusi on kostunud ka teiste poliitiliste liikumiste seast.

Teine valimisvoor korraldatakse tõenäoliselt augustis.

Rahutu valimiskampaania jooksul sai kaks juhtivat kandidaati osavõtukeelu ja valimiskohtu peaprokurör oli sunnitud riigist põgenema. Kesk-Ameerika suurima elanike arvuga riigi presidendivalimiste peateemadeks olid jõuguvägivald, vaesus ja väljaränne Ühendriikidesse.

Analüütikud on veendunud, et 63-aastasel ärinaisel Torresel, ekspresident Álvaro Colomi abikaasal, seisab teises voorus ees tõsine võitlus Giammetteiga, kelle taha koondub konservatiivide leer.  

Torres on lubanud viia läbi tervishoiu- ja haridusreforme ning tuua juurde töökohti, et pidurdada inimeste lahkumist USA-sse. Samuti on ta lubanud astuda samme abortide ja samasooliste abielu vastu.

Giammattei on lubanud taastada surmanuhtluse, et peatada riigis lokkav jõuguvägivald. Ta on lubanud ka võidelda vaesuse ja korruptsiooni vastu. 

Kandideerimiskeelu on saanud ka kunagise diktaatori Efraín Ríos Montti tütar Zury Ríos, kuna põhiseaduse järgi ei tohi avalikule kõrgele ametile pürgida riigipöördes osalenud isikute sugulased. 

Võimude teatel on tapmisähvarduste tõttu riigist põgenenud valimiskohtu peaprokurör Oscar Schaad.

Guatemalas kehtib presidendile ühe ametiaja piirang. Ametiaeg kestab neli aastat. 

Tagasi üles