Põhja-Korea: võitmatule sõprusele Hiinaga pani aluse võitlus Jaapani vastu

Põhja-Korea liider Kim Jong-un (paremal) tervitab Hiina presidenti Xi Jinpingi.

FOTO: Reuters/ScanPix

Pyongyangi suhted Pekingiga on võitmatud, sest mõlemad riigid elasid üle Jaapani võimu, teatas Põhja-Korea eile, päev pärast Hiina presidendi Xi Jinpingi suure sümboolse tähendusega visiiti.

Xi külaskäik oli Hiina presidendi esimene visiit Põhja-Koreasse viimase 14 aasta jooksul pärast seda, kui suhted kauaaegsete kommunistlike liitlaste vahel jahenesid pärast Hiina riigipea eelmist visiiti 2005. aastal Pyongyangi tuumaprogrammi ja Pekingi toetuse tõttu ÜRO Põhja-Korea vastastele sanktsioonidele.

Xi külastas Põhja-Koread enne järgmise nädala G20 tippkohtumist Jaapanis, kus tal on kavas kohtuda USA presidendi Donald Trumpiga. Oodatakse, et kohtumise peateema ei ole Põhja-Korea, vaid kahe maailma suurima majanduse kaubandussõda. 

Analüütikute sõnul on Xi visiit märguanne Trumpile tema mõjust ja toetusest Kimile. 

Tokyo, Pekingi ja kahe Korea suhteid mõjutavad endiselt tugevasti Jaapani 20. sajandi esimese poole vallutussõjad ning Põhja-Korea riigimeedia kritiseerib Jaapanit pea iga päev.

Põhja-Korea riiklik ajaleht Rodong Sinmun pühendas eilses numbris Xi visiidi teisele päevale viis lehekülge ja kirjutas juhtkirjas, kuidas «Jaapani-vastase võitluse püha ajajärk on muutunud KRDV-Hiina sõpruse vundamendiks».

«KRDV-Hiina suhted on võitmatu sõprus, mis ühendab kindlalt sõjalist kamraadlust ja usaldust,» kirjutas leht, kasutades lühendit Põhja-Korea ametlikust nimest Korea Rahvademokraatlik Vabariik. 

Xi kirjutas varem sel nädalal Rodong Sinmunis avaldatud arvamusloos samuti, et kahe riigi kodanikud seisid üheskoos vastu «võõrriigi sissetungile» ja toetasid teineteist püüdlustes sotsialismi poole.

Sarnaselt Põhja-Koreale kritiseerivad Tokyot ajalooküsimustega seoses sageli ka Hiina kommunistlikud võimud.

Lõuna-Korea president Moon Jae-in on samuti öelnud, et iseseisvusvõitlus Jaapani vastu on mõlema Korea riikliku identiteedi tuum.

Eelmisel aastal Põhja-Korea diplomaatilist avanemist alustanud Kim hoolitses selle eest, et Põhja-Korea tähtsaima diplomaatilise toetaja, suurima kaubanduspartneri ja abiandja juht oleks esimene välisriigi liider, kellega ta kohtub. Kim kohtus enne Hiina presidendi äsjast vastuvisiiti mullu ja tänavu Xi'ga Hiinas neli korda.

Veel on Kim viimase 15 kuu jooksul kohtunud kolm korda Mooniga, kaks korda USA presidendi Donald Trumpi, korra Vene presidendi Vladimir Putini, Vietnami presidendi ja Singapuri peaministriga.

Jaapan on ennast Põhja-Koread ümbritsevas diplomaatilises protsessis leidnud suuresti kõrvaltvaataja rollist ning pingutab kõvasti oma huvide kaitsmiseks tuumarelvitustamiskõnelustel USA ja Pyongyangi vahel.

Kuigi Jaapani peaminister Shinzo Abe on väljendanud korduvalt valmisolekut tingimusteta kohtumiseks Kim Jong-uniga, ei ole tippkohtumisest seni asja saanud.

Ajal, mil rahvusvahelistes ja piirkondlikes olukordades leiavad aset väga tõsised ja keerulised muutused, vahetasid kaks liidrit «põhjalikult mõtteid tähtsates ja piirkondlikes küsimustes, mille seas on olukord Korea poolsaarel», kirjutas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA reedel Kimi ja Xi kõneluste kohta.

Kim ja Xi leppisid kokku «teha positiivseid ühiseid jõupingutusi lähedase strateegilise suhtluse edendamiseks» ja «vastastikuse mõistmise» süvendamiseks, edastas KCNA.

Agentuur kirjutas ka, et Kim ja Xi jõudsid viimase 15 kuu jooksul peetud viie tippkohtumise käigus tähtsates küsimustes kokkuleppele.

Tagasi üles